Зен тетоважи со симбол, што претставува совршенство и духовна смиреност

Тетоважа на градите

Тетоважите со Зен симбол можат да содржат многу елементи како што се буди, цвеќиња, лотос или мандали, сето тоа многу карактеристично за будизмот и азиската култура, во кое работите се земаат на многу помирен начин.

Тогаш Willе зборуваме за значењето на најважниот од овие симболи, тетоважи на јапонски енсо круг, како и накратко од други елементи, покрај тоа што ќе ви дадат многу идеи за да можете да бидете инспирирани во вашето следно парче.

Енсо, кругот на зен

Во рамките на ориенталната култура и особено јапонската, постојат бројни симболи кои низ вековите ги надминувале и денес, тие се познати (или барем препознатливи) низ целиот свет. И работата е што денес сакаме да разговараме за тоа што може да претставува круг. Така е, едноставен, јасен круг. Во јапонската култура зборот „енсо“ значи круг и тоа е само тоа. Во оваа култура се користи за претставување на Зен И за тоа ќе зборуваме денес. Тетоважите со симболи на Зен доаѓаат да го претставуваат енсо.

Смиреноста, совршенството и просветлувањето се некои од вредностите што ги претставуваат тетоважите на Зен симболот. Во светот на јогата или будизмот, овој симбол ни помага да растеме духовно. Затоа, не е изненадувачки што многу луѓе се одлучуваат да го истетовираат зен-кругот во различни претстави. Кругот претставува затворено и совршено.

Тетоважа на Тајланд на градите

Очигледно, Исто така, мора да ја земеме предвид едноставноста што ја претставува оваа геометриска форма. За Јапонците, енцо симболот е исто така поврзан со рамнотежата на умот и телото. Иако и како што можете да видите подолу, тетоважите со Зен симболот имаат малку или немаат никаква врска со круг. Да, тие ја чуваат основната форма, но таа се разликува доста од она што можете да го замислите.

Други зен симболи

Мал цвет на лотос

Иако енсо сигурно заслужува свој простор во овој напис за тетоважи на Зен симбол за својата убавина и разноврсност, постојат многу други симболи на кои можеме да им поврземе смиреност и просветлување.

Меѓу најпопуларните, на пример, можеме најдете лотосови цвеќиња, мандали, буди или дури тетоважи од сак јант, сите ја обновуваат таа духовна смиреност на тетоважите со енсо, иако со други подеднакво интересни симболи.

Идеи за тетоважа Зен симбол

Еве ние ве ставивме неколку примери на тетоважи на Зен симбол За да можете да го видите дизајнот и местото што најмногу ви се допаѓа, ајде да дојдеме до поентата:

Енсо на задната страна

Ова е направено во средината на грбот, помеѓу лопати. Вистината е дека тоа е малку болно место, но ако сте сигурни дека ви се допаѓа, продолжете напред. Како што гледате, го следи стилот на повеќето тетоважи на енсо. Ова се кругови кои не се целосно затворени и се чини дека дизајнот е направен со четка што се користи за традиционална јапонска калиграфија. Вистината е дека тие се многу убави и елегантни.

Цвет на лотос на раката

Но, бидејќи зен тетоважите живеат не само од симболот на енсо можете да се одлучите за многу шарен цвет на лотос како овој. Раката е добро место за тетоважа, не е претерано болна и ви дава голема видливост.

Сак јант за заштита

Сак јант тетоважа назад

Имате и тајландски тетоважи Сак Јант, кои се прават заради заштита и нивно значење, а не заради естетски причини. Овој тип е познат како Paed Tidt, и обезбедува заштита од луѓе со лоши намери. Може да се истетовира на грбот, како овој случај. Градите и бутот исто така би биле идеални места.

Шарена мандала

Друг вид на тетоважа што може да се најде под внимание на Зен се мандали, што на санскрит значи „круг“ и чии дизајни се базираат на структура на концентрични парчиња. Особено овој е прилично едноставен и шарен дизајн кој може да изгледа добро насекаде.

Буда со целосна боја

Бидејќи разговаравме за тетоважите на Зен симбол, не можевме да престанеме да го споменуваме Буда. Во овој случај мораме ликот, во црно-бело, ја зафаќа скоро целата рака. Цветовите, со многу светли бои, му даваат многу кул допир и го прават парчето уште повеќе да се истакне.

Прекрасен зен круг на тилот

Друг пример за тетоважа на Зен симболот на грбот, иако ова тоа е малку поблиску до вратот и, curубопитно, кругот се затвора лево. Многу едноставен дизајн, но тоа дупнува многу добро, особено ако знаете како да го искористите ефектот на четкање на четката.

Јорговански цвет лотос

Друг многу зен и будистички мотив, овој пат во долниот дел на грбот, и во виолетова боја. Брановите погоре го симболизираат вознесението до просветлување, што го прави идеален дизајн меѓу тетоважите со симболи на зен.

Друг сак јант, овој со тантри

Тетоважа на раката Сак јант

Овој тип на традиционална тајландска тетоважа е познат како Хах Таев, кои се околу Будистички тантри кои обезбедуваат заштита. Бидејќи обично е вертикална тетоважа, може да изгледа добро на подлактицата, градите, надлактицата и бутот.

Црно-бела мандала

Мандала на раката

Тука имаме уште една мандала, во овој случај е во црно-бело и малку покомплексна од претходната. Како што можеш да видиш, оваа комбинација на бои овозможува дизајнот да биде посложена и хипнотичка, што е исто така добра опција. Покрај тоа, благодарение на неговата форма и разноврсност, можеше да се тетовира насекаде.

Црно-бел буда

И да се задржи црно-белата компанија од мандала, многу Зен Буда на раката, придружуван од часовник на другата рака, со две едноставни ноти во боја. Тоа е многу ефикасен и реален дизајн во кој лицето на спокојството на Буда е многу успешно, нешто од витално значење во тетоважата со овие карактеристики.

Традиционална тетоважа со цвет на лотос

Тетоважа со цвет од лотос Сак јант

Конечно, сак јант може да се комбинира и со други типични зен елементи, на пример ваков цвет на лотос. Црвено-црната комбинација е едноставно прекрасна и ги прави двата елементи (буква и цвет) да се издвојуваат самостојно, како унитарниот дизајн.

Модерна мандала

Оддалечувајќи се од стилот Зен што го наоѓаме мандали со нешто помодерен стил, како ова парче. Се чини дека не е толку полн со детали, но го искористи тоа да остави празни области и да му ја даде таа поиновативна естетика (никогаш поубаво кажана). Се чини прилично мало, и како и со другите мандали, може да помине добро насекаде.

Дали сакате да направите зен тетоважа? Дали ви послужи овој пост? Какви било прашања, коментари или идеи имате полето за коментари подолу за да ни ги испратите.

Фотографии од Зен симбол тетоважи


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.