Како да го изберете најдоброто студио за тетовирање

Доброто студио е хигиенско и светло

Пред некој ден еден колега ме праша за совет како да го избере најдоброто студио за тетовирање, бидејќи сака да ѝ направи тетоважа на сестра си, но малку е изгубена, бидејќи ниту една од нив досега немала тетоважа.

Поради оваа причина, денес ќе зборуваме токму за како да изберете студио за тетовирање, се што треба да земете во предвид за нашиот избор да биде информиран и на тој начин избегнувајте стравови... и лоши тетоважи. Патем, веќе стави, ако ве интересира темата, оваа друга статија за Кои хигиенско-санитарни прописи треба да ги почитуваат студиото за тетовирање? многу е интересно

Најдете го уметникот за тетоважи за кој сте заинтересирани

Повеќе од студијата, вашата одлука ќе биде под влијание на уметникот за тетоважи што ве интересира

Но, нели зборувавме за студиа за тетовирање? Навистина, тоа е, но Вистината е дека она што е најважно кога станува збор за тетоважа не е толку студиото колку нашиот идеален тетоважи.. На Инстаграм и другите мрежи, како и на интернет воопшто, има многу од нив. При изборот, фокусирајте се на овие совети:

 • Изберете го уметникот за тетоважи врз основа на нивната специјалност. Ова е исклучително важно, бидејќи ако сакате Гоку, на пример, конечниот резултат на уметник за тетоважи специјализиран за реализам ќе биде далеку од оној специјализиран за аниме.
 • Истражувајте ја вашата околина. Многу е подобро да прашате некој што има тетоважи каде се направени да провери на кожата на таа личност дали ви се допаѓа стилот, како беше искуството...
 • Дознајте гледајќи ги нивните мрежи. Иако нема причина да мислите дека ве измамуваат, вреди да ги погледнете мрежите на тату-артистот за кој сте заинтересирани за да проверите дали одговара на вашите вкусови и третманот што го прават кон клиентот, доколку постои тип на тетоважа што не нуди (како на врат или раце)…
 • Биди стрплив. Она што го гледаме во филмовите, со четворица пијани колеги кои завршуваат со тетовирање во една ноќ, не е ниту во склад со реалноста, ниту се препорачува. Добрата тетоважа не се случува преку ноќ, бидејќи најдобрите уметници за тетоважа можат да имаат повеќемесечни листи на чекање, затоа бидете подготвени да чекате.

Дознајте за студијата

Уметник за тетоважи што тетовира во студио

Веќе го пронајдовте вашиот омилен тетоважист и сега дојде време да ве информирам за студијата во која работам. Можеби имате неколку опции (всушност, вашиот идеален уметник за тетоважи може дури и да е во движење и да нема постојано студио за работа) бидејќи уметниците за тетоважа имаат тенденција да се самовработуваат.

Всушност, начинот на кој можете да дознаете дали некоја студија ве интересира или не е многу сличен на изборот на тетоважист Што сакаш да ти истетовирам? На пример:

 • Прашајте околу себе. Ако познавате некој кој бил во студијата за која сте заинтересирани, прашајте го како било нивното искуство.
 • Посетете ја нивната веб-страница. Веб-страниците се корисни за да се видат уметниците на студиото и нивните портфолија, како и други информации од интерес, како што се хигиенските мерки. Многу студија имаат и профили на социјалните мрежи за да можете да ја видите нивната работа.
 • Истражување на Интернет. Надвор од неговите официјални канали, можете да најдете информации од интерес, на пример, во гласовите на Google, кои во некои случаи се придружени дури и со фотографии кои можат да бидат многу корисни.
 • Контактирајте или посетете го студиото. Доколку имате можност, посетете го студиото каде што сте заинтересирани да се истетовирате. За поцелосно лично внимание, избегнувајте шпицови. Со лично посета ќе можете да видите какво е студиото и дали ги задоволува вашите потреби, покрај тоа, доколку се осмелите, побарајте термин. Можете исто така да контактирате со студиа за тетовирање преку телефон или онлајн, што е идеално за одговарање на конкретни прашања.

Правила на бонтон кога ангажирате студио

постер за студио за тетоважа

Ајде да видиме, студио за тетовирање не е главна просторија и на Титаник, но потребно е да се одржуваат минималните стандарди на бонтон при договарање на услуга во секое студио. Овие правила се засноваат на здрав разум и почитување на работата на уметникот за тетоважи.

 • Не се ценкајте. Студиото за тетовирање не е битпазар: цените на тетоважите не се пазарат. Дополнително, тетоважата е сериозна работа, затоа не очекувајте да ве чини пет евра: тие се нешто што ќе го носите цел живот, што бара исклучително високи хигиенски услови и што комбинира занает со уметничка смисла. , така да, скапо е. Секако, некои студија нудат понуди во одредени периоди кои можете да ги искористите, како што се славење настани, тетовирање различни луѓе во исто време...
 • Не нуди зделки. Уметникот за тетовирање е професионалец, па затоа е доста навредливо (нешто, патем, многу присутно во професиите поврзани со уметноста) да му се нудат мали „зделки“ од типот „Ти ја оставам мојата кожа за да ме тетовираш“ , „истетовирај ме бесплатно и ќе те ставам на мојот Инстаграм“ итн.
 • Не барајте бесплатен цртеж и потоа „ќе видиме“. Сите сакаме да ја видиме тетоважата пред да ја направиме на кожа, се разбира, но постои свет помеѓу спокојно да разговараме за дизајнот на тетоважата со уметникот за тетоважа (студиата нудат различни опции, од ретуширање на лице место до избор на време и место) и барам цртам бесплатно и потоа ако те видов не се сеќавам. Секој дизајн пред тетоважата е вообичаено да се плати однапред (на крајот на краиштата, работата е завршена) и, доколку е применливо, се одзема од крајната цена.

Изборот на најдоброто студио за тетовирање понекогаш е донекаде тешка задача, иако е многу важна. Кажете ни, дали некогаш сте морале да изберете студио или веќе ви било јасно? Дали мислите дека оставивме некој совет да дадеме? Што мислите за студиото за тетовирање?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.