Тетоважи на Пинк Флојд, психоделични идеи на вашата кожа

Прекрасна изведба во боја на корицата „Prism“.

(Извор).

„Не ни треба образование…“ ако сте почнале да потпевнувате или да пеете како луди, на вистинското место сте, бидејќи денес со овие тетоважи на Пинк Флојд ќе и оддадеме почит на една од најмитските рок групи во историјата.

Така денес Не само што ќе видиме многу кратка историја на групата и причината за нејзиното големо значење во историјата на музиката, туку ќе ви дадеме и многу идеи различни за да ја пронајдете вашата совршена тетоважа. Не заборавајте да ја посетите оваа друга статија за која знаеме дека ќе ви се допадне рок тетоважи. да!

Малку за возбудливата историја на Пинк Флојд

Не се случува често да влегува бенд кој има многу долги и експериментални песни мејнстрим Со толку многу сила, но Пинк Флојд успеа, и тоа со одмазда. Основани во 1964 година од Сид Барет (гитарист и вокал), Ник Мејсон (тапани), Роџер Вотерс (бас и придружен вокал), Ричард Рајт (клавијатури и придружни вокали) и Боб Клос (гитарист), овие долгокоси Лондончани станаа познати по имајќи неколку концерти многу промислен и иновативен стил на музика, кој допираше толку длабоки прашања како изолација, ментална болест, отсуство, угнетување и воени конфликти и кои подоцна ќе се наречат прогресивен рок.

Летечко прасе во традиционален стил

(Извор).

Пинк Флојд имаа многу долг живот, бидејќи беа активни до 2014 година, иако, како што обично се случува во овој тип на групи со повеќе од еден член, имаше жртви, нови членови, па дури и некои прекини, особено по 1995 година.

Не obstante, Наследството на Пинк Флојд е многубројно и многу богато. Не само што се додаваат безброј пати на секакви списоци на најдобрите бендови што ги спроведуваат најпрестижните списанија и весници (како на пр. Rolling Stone, На Сандеј тајмс o Гардијан), но влијаеле и на уметници како Дејвид Боуви, U2, Radiohead или The Smashing Pumpkins.

Жена со еден куп навлаки на Пинк Флојд

(Извор).

И ако не беше доволно, имаа своја изложба во музејот Викторија и Алберт во Лондон, тие се втората група (зад Битлси) која глуми во издание на поштенски марки на британската пошта и најдоброто нешто: тие помогнаа во финансирањето на филмот! Витезите на квадратната маса на идолите, Монти Пајтон!

Идеи за тетоважа на Пинк Флојд

О добро, Тука сме да разговараме за тетоважите на Пинк Флојд и тоа е она што ќе го направиме следно.. Како што ќе видите, повеќето од идеите се засновани на нивните корици на албуми, бидејќи тие не само што се иконски и препознатливи на прв поглед, туку и се многу разновидни за постигнување уникатна тетоважа.

Навлаки комбинирани на неколку парчиња

Ние го кажавме тоа Обвивките на албумите на Пинк Флојд беа една од главните инспирации при изработката на новиот дизајн за тетоважа, и со ова прво парче е така, но со интересен пресврт. Забележете дека оние на Призма y Посакувам да си тука тие го одржуваат оригиналниот стил, сепак, оној на митскиот The Wall, наместо да се заснова на корицата на албумот (која е прилично блутка, бидејќи е само црно-бел ѕид од тули) се базира на филмот и неговите познати чекани за одење.

Навлаки комбинирани во едно парче

Навлаките не само што можат да се репродуцираат такви какви што се или со извртување, како што видовме во претходниот случај, туку е можно и нивно спојување во единствен дизајн кој успева да ги спомне вашите омилени албуми на групата. Во ова тие споија ниту повеќе ниту помалку од три, Призма, Посакувам да си тука y The Wall, во една сосема спектакуларна тетоважа, која исто така го почитува стилот на тату-артистот за да и даде поинаков шмек.

Геометриски тетоважи на Пинк Флојд

Геометријата изгледа одлично на оваа британска група, како што може да се види во ова парче кој е изграден од кориците на албумот Животни, Призма y Theвоно за дивизија. Всушност, тоа се корици кои многу си играат со геометријата, поради што се фантастична опција да им се даде многу оригинален стил, но не на место, а во исто време да се користат линии и фигури за групирање на различните елементи.

Цветната сцена од „Ѕидот“

Една од сцените што најмногу означува во филмот The Wall Тоа е оној кој има за свој протагонист цвет кој јаде сопствена пупка. Како тетоважа, несомнено е многу впечатлива опција, покрај тоа што го симболизира целото насилство на многу деликатен и моќен начин во исто време. што човечките суштества го вршат врз себе.

Многу едноставни тетоважи од Пинк Флојд

Тетоважите на Пинк Флојд не функционираат само како големи и впечатливи парчиња и со многу бои, понекогаш, поедноставен дизајн може да биде исто толку импресивен, покрај тоа што се вклопува на многу пооддалечени и потесни места (на пример, под градите, на глуждот или на рачниот зглоб).

Покрај тоа, тие се доста разновидни, бидејќи не само кориците на албумите (кои можат да се поедностават во чисти линии и без боја или само со еден допир) можат да послужат како инспирација, но текстовите на нивните песни, имињата на нивните албуми или дури и името на групата со својата неповторлива калиграфија.

„Wish you were here“ со скелети

Постојат неколку начини да ставите интересен спин на тетоважите на Пинк Флојд., на пример, со интегрирање на типичен елемент на тетоважи, како што се скелети, черепи и пламен, во елемент препознатлив со голо око на групата, како што е, во овој случај, корицата на албумот Посакувам да си тука. Во зависност од тоа што сакате да го истакнете и вашите вкусови, можете да се одлучите за реален или потрадиционален дизајн.

Традиционална тетоважа на Пинк Флојд

И прецизно нашата последна идеја е заснована на тетоважа на Пинк Флојд со еден од најпрепознатливите елементи на групата, корица на албумот Призма, со еден од најмитските стилови на тетоважи, традиционалниот. Може возвишено да се комбинира, како на сликата, боите на призмата со густите линии на стилот, за да се прикаже експерименталниот стил на Пинк Флојд на поинаков начин.

Тетоважите на Пинк Флојд се неверојатни и задоволство за секој љубител на прогресив рок и, се разбира, за оваа лондонска група. Кажете ни, дали Пинк Флојд е вашиот омилен бенд? Дали имате некоја од нивните тетоважи или барате одредена идеја? Дали мислите дека изоставивме нешто да споменеме?

Фотографии од тетоважи на Пинк Флојд


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.