Кој беше Сатерленд Мекдоналд, викторијанскиот уметник за тетоважи?

Сатерленд Мекдоналд

La историја на тетоважи неверојатно е богат и интересен. Заеднички елемент во многу култури, на Запад, беше прогонет од религијата, меѓу другите, иако со текот на времето се врати, и со сила, благодарение на пионерите како Сатерленд Мекдоналд.

Основан во Лондон за време на дел од XNUMX и XNUMX век, Сатерленд Мекдоналд стана познат по тоа што е еден од првите луѓе со продавница за тетоважи. Ако сакате да ја знаете неговата приказна, продолжете да читате!

Првиот уметник за тетоважа од Викторија

Продавница Сатерленд Мекдоналд

За Сатерленд Мекдоналдс малку се знае пред тој да ја основа својата продавница за тетоважи на улицата Јермин 76 во Лондон. За овој потенцијален уметник се вели дека прв пат стапил во контакт со тетоважите во 1880-тите, кога Мекдоналд служел во англиската армија.

Во секој случај, неговото студио за тетоважи беше првото запишано во Велика Британија. Тој беше тој кој дебитираше во категоријата тетоважи на жолти страници (Всушност, тоа мораше да се создаде специјално за него, бидејќи никој друг не ги нуди неговите услуги во целиот град. Така, познато е дека неговото студио ги отвори вратите во 1889 година.

Прославен пионер

Сатерленд Тетоважа Мекдоналд

Наскоро Садерленд Мекдоналд стана славна личност. Се вели дека тој истетовирал многу кралеви и важни луѓе, како кралот на Данска и кралот на Норвешка или некои од децата на кралицата Викторија (во тие денови, на почетокот на XNUMX век, беше модерно кралевите да прават тетоважи ...).

Исто така, овој уметник за тетовирање работеше многу напорно на својата уметност за да се подобри себе си. На пример, иако првично правеше тетоважи рачно, во 1894 година се префрли на една од првите машини за тетоважа, патентирана од него. Плус, беше еден од првите уметници за тетовирање кои воведоа нови бои во неговите дизајни, сина и зелена.

Сатерленд Мекдоналд работел повеќе од четириесет години како уметник за тетоважи, печатејќи ја својата уметност на сите типови кожа. Кажете ни, дали ја знаевте приказната за овој уметник за тетовирање? Запомнете да ни оставите коментар!

Извор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.