Кој беше Фред Харис, австралискиот уметник за тетоважи од 30-тите години?

Фред Харис

Можеби знаете познати имиња на тетоважи како морнар Jerери, или барем ви звучат познатоНо, тоа не значи дека потемните, како Фред Харис, не се толку интересни.

Како што ќе видите во оваа статија посветена на овој австралиски уметник за тетоважи, Фред Харис беше личност во Сиднеј од 30-тите години, легенда која дури и тетовирала личности како Бети брендбент.

Тетоважи на Фред Харис

Тетоважи Фред Харис

Фред Харис веројатно не знаеше дека малото студио за тетовирање што го отвори во 1916 година на улицата Сасекс, Сиднеј, ќе стане икона за тетоважа на австралискиот континент. повеќе од триесет години, но така беше.

За ова време, theидовите украсени со примероци за тетоважи од студиото на Харис беа сведоци на илјадници тетоважи, ни повеќе ни помалку од околу 2000 годишно. И покрај тоа што може да изгледа, неговата клиентела не беше само морнари, туку имаше и коњаници, па дури и жени (tattooвездената тетоважа од тоа време беше пеги!).

Сиднеј во 30-тите

Тетовирање Фред Харис

Познавањето на Фред Харис и неговата работа исто така ни овозможува да знаеме каков бил Сиднеј од 30-тите години многу чудно: оној со тетоважи, до пред малку свет Underground и освен мејнстрим.

SЗнаете дека Фред Харис тетовираше многу различни дизајни, но модата се менуваше како што се менуваа и времињата. На пример, кога беше објавена Втората светска војна, дизајните што добија популарност преку ноќ беа оние поврзани со патриотизам и војна, како што се знамиња или полкови.

55 Кажете ни, што мислевте за приказната за овој пионер? Дали имате тетоважи направени од познат уметник за тетоважи? Запомнете дека можете да ни кажете што сакате, само треба да ни оставите коментар!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.