Алергии на тетоважи: непријатна вистина

Црното мастило предизвикува и алергии

Црното мастило предизвикува и алергии

Алергиски реакции на тетоважи, не се изолирани случаи, туку сериозен проблем главно се должи на состојките на одредени мастила кои се користат за обојување на цртежот: соли на кобалт, титаниум, цинк оксид, калиум дихромат или железен хидрат.

Иако црната е оној што произведува најмалку алергии, не е целосно изземен, бидејќи една од неговите компоненти е парафенилендиамин. Напротив, мастилото што предизвикува најмногу алергиски реакции е црвено, затоа што носи жива.

Алергии на тетоважи: како да ги спречите

Контактен дерматитис: да не се сфаќа како шега

Контактен дерматитис: да не се сфаќа како шега

 

Дерматолозите од Медицинскиот факултет во Осака утврдија дека некои луѓе се изложени на висок ризик да имаат системски контактен дерматитис кога биле тетовирани со црвено мастило. Испитаниците имале алергија на жива што се манифестирало кога внесувале риба со концентрација на истата.

Општата универзитетска болница во Валенсија, откако прегледа неколку пациенти со кои се истетовирале тешки инфекции, тумори, грануломатозни реакции и контактни алергии, пресуди на блиската врска помеѓу овие и тетоважата (особено црвената)

Алергии на кортикостероидни масти

Алергии на кортикостероидни масти

Поточно, откако виделе случаи на пациенти кои имале алергиски контактен дерматитис по аплицирањето кортикостероидни масти препорачано од вашиот уметник за тетовирање (маст Тера Кортрили) пресуди дека тетоважите треба да се земат предвид во групата на фактори на ризик за развој на алергија на хидрокортизон.

Од суштинско значење е уметникот за тетовирање претходно да изврши а тест за алергија на компонентите на мастилото што ќе ги нанесете; Се состои од нанесување на лепенка на грбот со алергенот и оставање на тоа 48 часа. Ако нема реакција, може да се истетовира. Не верувајте на уметник за тетовирање кој не ви го нуди доказот.

Конечно запомнете дека тие можат да бидат дадени локални инфекции на кожата бактериски и микробактериски поради недостаток на хигиена, затоа е од суштинско значење установата да ги понуди сите законски потребни здравствени гаранции и да ги следи упатствата дадени ни за нега на тетоважата.

Повеќе информации - Од што се изработени мастилата за тетовирање?

Извори - Actas dermo-sifiliográfica, Puleva salud

Фотографии - Таринга, Дерматолого.net, Actas dermo-sifiliográfica


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

28 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Глорија Гонзалес dijo

  Здраво, имам тетоважа на раката и тоа ми предизвика алергија, но не црвена боја и не црна ... беше калипсо боја ... сакам да знам каква маст може да купиш или каков третман треба да се следи. .. се надевам дека твојот одговор. ЈАС СУМ ОД КВИЛОТА ПЕТ РЕГИОН НА ЧИЛЕ.

  1.    Антонио Фдез dijo

   Здраво Глорија, кога тетоважата ќе се зарази или произведе значителна алергија, најдоброто нешто што можете да направите е да одите на лекар што е можно поскоро. Ова ќе спречи влошување на проблемот. Се најдобро!

 2.   Jeanан Карлос dijo

  Добро попладне, имам две тетоважи кои се заразија, имам ужасна алергија и секој пат кога ќе ми се шири повеќе низ ногата, јас сум вака веќе 5 дена.

  1.    Антонио Фдез dijo

   Здраво, најдоброто нешто што можете да направите е да одите на лекар што е можно поскоро. Поздрав и не пропуштајте го!

 3.   Camila dijo

  Здраво, имам тетоважи во кои розовата боја секогаш ми предизвикува мали мозолчиња во боја, но без чешање и болка ... Отидов кај дерматологот и ми рече дека е алергија на тој пигмент што можеби со текот на времето моето тело се асимилираше но дека не треба да се грижам барем во мојата куќа?

  1.    Тед dijo

   Здраво, ми се случи истото како Камила, само со црвена боја, ми препорачаа Глувацида или Неоспорин,

   1.    anан Сандро dijo

    Имам тбн Дргон топка z црвената боја сè уште не ја лекува жолтата да и добро би сакал да знам што умрам многу работи од црвена боја тбн што имам, како и осип, но околу оваа област само што тие сугерираат јас

 4.   Гизел dijo

  Здраво, направив тетоважа со црно мастило пред една и пол недела и пред два дена почнав да добивам мали испакнатини низ целата контура на тетоважата. но не во полнењето.Што можам да направам или што можам да применам за да ги отстранам?

 5.   марсупилна dijo

  Тетовирав пред 4 месеци и алергиска реакција, вистината е ниска морам многу да одам кај дерматологот и тој ми препишува креми кои не се многу ефтини .. Сметам дека е чудно што ќе се разбудам со алергија по неколку месеци ..

 6.   sebastian dijo

  Здраво, го коментирав мојот случај пред 10 години се истетовирав и сè беше исправно пред 7 години фатив алегија на метали, часовник, копчиња за панталони итн. И сега сакам да направам атавае и не знам дали ова би ме повредило. Старата тетоважа е одлична и никогаш немав проблеми, но таа е веќе стара 10 години и алергијата беше подоцна, иако некои покажуваат дека мастилото сепак ќе мора да го одбие ако е алергично на нив дури и ако е старо. од оваа причина прашувам.

  Итно е затоа што за 3 дена се тетовирам

 7.   Марија Елена dijo

  Здраво, мојот проблем е сличен на пријавениот. После 4 месеци откако ја истетовирав црвената боја на мојата тетоважа, бев алергичен, ме чешаше и кожата во таа област се воспалуваше. Би сакал да знам дали ова е реверзибилно.? Дали ќе помине со текот на времето? Може ли да се зголеми? Ве молам ако некој знае за тоа ..? Благодарам

  1.    Антонио Фдез dijo

   Здраво Марија Елена, од она што го кажувате, она што ви предизвикува таа алергиска реакција се некои од компонентите на црвеното мастило што уметникот за тетоважа ги користел во негово време. Од лично искуство (нешто слично ми се случува со една од моите тетоважи, а имам и повеќе од 15), можам да ти кажам дека тоа е нешто привремено и многу далечно на време. Користете хидратантна крема за смирување на областа и проверете дали кожата дише и правилно се гази. Алергиската реакција ќе трае само неколку дена и ќе се повлече. Се разбира, во иднина (на секои неколку месеци) може да се појави повторно. Во секој случај и ако алергијата е важна, треба да посетите лекар што е можно поскоро.

   Да се ​​зборува за алергии на мастило за тетоважа е многу обемно. Пред некое време поставив видео на мојот канал на YouTube во кое зборувам за алергиските реакции што можат да ги предизвикаат мастилата за тетоважа и што може да се направи ако тетоважата предизвика алергија. Ве советувам да погледнете

   https://www.youtube.com/watch?v=NoHdTlGu3gA

 8.   Мајсе dijo

  Само што направив тетоважа на рамото и добив осип што можам да го направам е нормален затоа што излегува

  1.    Антонио Фдез dijo

   Здраво Монсе, дали е зацрвенета областа? Дали осипот се прошири? Препорачувам да се обидете добро да ја исчистите тетовираната површина, да нанесете крем што го користите за да го излекувате и доколку не помине, одете кај уметникот за тетоважи или кај лекар. Се најдобро!

 9.   лувијавет хернандез родригез dijo

  Здраво, јас сум јвет и страдам од тешки алергии, понекогаш не можам да знам akk pk, но би сакала да направам тетоважа, но се плашам поради моите алергии, зошто таа веќе страда од срцев удар и пре -инфаркт

  1.    Антонио Фдез dijo

   Од она што го зборувате, би разговарал со уметникот за тетовирање за да дознаам каков вид мастило користи при тетовирање и да го знам неговиот состав во случај да има некој елемент што може да биде штетен за вас. Сепак, да бев во ваша подобра позиција немаше да се тетовирам. Се најдобро!

 10.   Maur dijo

  Здраво! Тетовирав на десната нога од пламен и само во делот со црвена боја кожата е нешто воспалена. Во скоро поголемиот дел од тетоважата, црвениот дел заздравува сега, но на задниот дел од ногата сè уште е воспален, тоа е само еден од врвовите на пламенот и е во црвена боја. Читајќи го овој извештај ме оставив помирен бидејќи дознав дека црвената боја е штетна, но би сакала да знам дали може да препорачате нешто за задниот дел на мојата нога. Остатокот од црвеното мастило залечи малку по малку, но сè уште постои проблемот.

  1.    Антонио Фдез dijo

   Здраво Мауро, идеално е што во оваа област продолжувате да ги правите дневните лекови и да го нанесувате кремот уште неколку дена. Ако воспалението не стивне, треба да одите на лекар. Се најдобро!

 11.   Clara dijo

  Здраво, јас сум Клара, имам атопична кожа, понекогаш имам алергија на сонце, на кој било крем или гел што го користам подолго време и ќе правам тетоважа оваа недела, разговарав со мојата тетоважа уметник и тој ми рече дека нема проблем и дека тој сè уште ќе зборува со кој ќе ги дистрибуира мастилата за да се осигура, бидејќи исто така, јас сум алергичен на кобалт ...

  1.    Антонио Фдез dijo

   Здраво Клара, многу е важно уметникот за тетовирање да се погрижи за елементите што го сочинуваат мастилото со кое ќе бидете тетовирани за да ги расчистите сите сомнежи. Ако мастилото нема никакви компоненти на кои можеби сте алергични, не треба да имате проблем. Се најдобро!

 12.   гриселда dijo

  здраво Тетовирав на мојот зглоб пред околу 3 месеци и околу тетоважата имам црно место во кожата од време на време чувствувам малку чешање во кожата сакам да видам дали некој може да ме води за тоа што имам

 13.   Mauro dijo

  Пред една недела направив тетоважа со црно мастило на подлактицата. Почнав да добивам мозолчиња околу тетоважата и контурите се црвени (исто како на фотографијата со „алергии на кортикостероидни масти“).
  Што треба да правам? Престанете да ја користите мастата и се надевате дека тетоважата ќе заздрави? Дали видовте лекар? Промена за друга маст без кортикостероиди?

  Ви благодарам многу.

 14.   Луис Енрике dijo

  Здраво .. Јас сум во истата тетоважа, но боите се фатија добро и е мазна ... проблемот е црното мастило што го имам како заварувачи .. чиповите се чудни, не е мазно како колерите, што да направам ?? ?

 15.   Тони dijo

  Му коментирам на мојот еднаков, имав алергија, ми отече раката заради зелено мастило, ми дадоа добра инјекција со абапена и следниот ден раката веќе ми беше подобра, но телото го избрка мастилото и скоро и да не останав на боја

 16.   Рони ангел Кардона торес dijo

  Здраво, мојата девојка направи тетоважа и малку е, излезе црвената тетоважа на 3 ден, многу обилна алергија на грбот околу тетоважата и неколку дена подоцна почнаа да се појавуваат Селе Кито, но болни мозолчиња со гној и има 4 I користев многу креми и тешко дека го знам тоа. Некој подобар за мене. Може ли да ми помогнете, многу сум загрижен, ви благодарам.

 17.   Јан Карлос Тафур dijo

  Здраво! Тетовирав и пред 15 дена здраво и сега пред 4 дена имав алергија на црвено но тие се мозолчиња и чешање, но ставам крем кој го смирува јадежот и не знам што да правам

 18.   Јан Карлос Тафур dijo

  Здраво! Тетовирав пред околу 1 месец и 15 дена здравите тетоважи и сега пред 4 дена добив алергија на црвено но тие се мозолчиња и јадеж, но ставам крем кој го смирува јадежот и не знам што да се прави

 19.   алдана јанел ормењо dijo

  Добро, се истетовирав пред околу 2 недели на грб и вистината е дека ме боцкаше до денес, а внатре во таруажот само во еден дел излегоа како мали црвени мозолчиња, на што се должи тоа?