Африкански тетоважи: племенски со значење

Тетоважи за момци

На тетоважи Африканците, додека маори тетоважиНа пример, тие се едни од најраните примери на практика на тетовирање. Фактот дека некои племиња на овој континент се во состојба скоро слична на онаа пред илјадници години, исто така, ни овозможува да ги видиме традиционалните процедури за тетовирање што инаку не би можеле да ги видиме.

Значи, ако сте iousубопитни за африканските тетоважи, продолжете да читате, бидејќи во оваа статија ќе го видиме процесот. да се создаде една од овие тетоважи, многу поразлична од другите места во светот.

Значење на африкански тетоважи

Африкански тетоважи обетки

Тетоважи од овој стил се користат да им се прават на децата во процесот на станување мажи (кај жените тоа е поретко). Значењето на тетоважата, поради ужасната болка и страдање што ги носи, е поврзано со фактот на созревање, да се биде подготвен да ја издржи болката што доаѓа со жив.

Исто така, тетоважите исто така се сметаат за привлечна одлика што покажува сила и сила.

Постапка за правење тетоважа: скарификација

Африкански тетоважи тетоважа

Како што е многу честа појава во Африка, темната кожа на нејзините жители го прави речиси невозможно да се направи тетоважа што ја „држи“ бојата. Затоа најчесто е да се прават дизајни што оставаат лузни, познати како лузни.

Скарификацијата е многу болен процес кој, во случај на многу африкански тетоважи, се состоеше од сечење на кожата или горење, така што и по заздравувањето трагите ќе продолжат на кожата и дизајнот на тетоважата не би бил изгубен. И кога станува збор за дизајни, тие беа многу сложени или едноставни, очигледно со многу различни значења.

Историјата на африканските тетоважи е многу интересна, нели? Кажете ни, имате ли вакви тетоважи? Запомнете дека можете да ни кажете што сакате ако ни оставите коментар!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)