Бои и алатки што се користеле за тетовирање во античко време

Стара тетоважа со моко на лицето

Стара тетоважа со моко на лицето

Многу луѓе не трепнат кога ќе им кажете што носат. мастила за тетоважа; како и кога ќе им кажете дека некои зони те расплакуваат од болка. И тоа е дека тетоважата отсекогаш не фасцинирала, така неговите недостатоци тие не заплашуваат како што не правеле во античко време; и тие имаа многу причини за тоа.

Бои и алатки користени во минатото

Многумина биле прибор кои биле користени за прободување на кожата и обележување со тетоважа: коски од птици, коски од риба, лушпи од желка зашилени со пила, заби од ајкула, бамбус, шипки од кактус ... со напредување на цивилизацијата, малку, но не многу , бидејќи користеле иглички, жилети или парчиња стакло.

Прибор за правење tebori

Прибор за правење tebori

Херман Мелвил ја имаше сомнителната привилегија да живее со канибали со години. Тој го раскажа своето искуство во Тајпеј, Еден Канибал, книга во која тој го опишува Moko: се користеше краток, тенок стап со заб на ајкула на крајот. Уметникот за тетовирање ритмички го погоди крајот со дрвен чекан и забот потона во кожата. Нема ништо.

Некои тврдат дека ова е најтешкиот метод за тетовирање заедно со страшниот теборино пиратите тие го покрија контурот на цртежот со барут што го запалија со пламен. Проширувачката прашка ги фиксираше честичките на кожата. Потоа велат за брендирање ...

Пиратите: со пар

Пиратите: со пар

Тие се исто така користени бои од сите видови: сурови гуштери, антимон измешан со сок од диња и јачмен, животинска маст со растителни пигменти, пепел од оклоп со ореви од свеќи и сок од зеленчук.

Црната боја се постигнуваше со пушење на дното на контејнерот, а мастилото се мешаше со сок од бери, па дури и земја од окер. Y Келти користеле пигменти толку лош мирис што тетоважите биле принудени да живеат далеку од селото.

Големи жртви за чест на А. милениумска уметност.

Повеќе информации - Од што се изработени мастилата за тетовирање?

Идеална област на вашето тело за тетоважа

Фонтови - тетоважи на Педро Дуке

Фотографии - thesteamerstrunk.blogspot.com, ecologiablog.com, таринги


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.