Видови крстови и тетоважи инспирирани од нив

Видови крстови

(Извор).

Постојат различни видови на крстови, бидејќи тоа е едноставен симбол што постои уште од зората на времето и со кои се поврзани многу различни значења.

Во оваа статија ќе разгледаме неколку типови и некои тетоважи врз основа на нив, што може да ве интересира ако сакате да добиете некој од овие дизајни.

Католички крст

Видови католички крстови

Католичкиот крст е еден од најпознатите и најшироко користените дизајни на крстот не само во светот на тетоважите, туку и на накитот, парчињата облека ... Тоа е крст со долната опашка подолга од горната, што сака да ги потенцира болките и страдањата на Исус на крстот.

Коптски крст

Интересниот коптски крст му припаѓа на коптското христијанство, роден во Египет и е многу присутен на места како САД или Канада. Коптскиот крст има три дополнителни точки на крајот од секоја рака што ја претставуваат Света Троица и, вкупно, има дванаесет краци, кои ги претставуваат апостолите. Како aубопитен факт, традиција е верниците од оваа религија да го носат коптскиот крст тетовиран на внатрешноста на десниот зглоб.

Келтски крст

Видови келтски крстови

Келтскиот крст е точно ист како и католичкиот, но со ореол на грбот. Легендата го вели тоа Свети Патрик, за да го воведе христијанството на островите, ги комбинираше сончевиот крст и католичкиот крст за паганите да го прифатат подобро. Оттогаш стана симбол на овие места, особено благодарение на стотиците крстови од овој стил што можеме да ги најдеме на отворено.

Православен крст

Конечно, меѓу различните видови крстови имаме православен крст, оној на фотографијата што го носи написот и оној што е типичен за места како Русија, каде се исповеда православно христијанство. Како што ќе видите се разликува со тоа што има два дополнителни вкрстени члена: едниот во горниот дел, кој ја симболизира плочата на која бил испишан „Исус, кралот на Евреите“ за време на неговото распетие и долниот, што ги симболизира ноктите што биле забивани во нозете.

Дали имате тетоважи со вакви видови крстови? Не заборавајте да ни кажете во коментарите!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.