Видови мастило за тетоважа

видови мастила за тетоважа

Кога сме страствени за некоја тема, можеме да бараме и да се информираме за работи што понекогаш не би минувале низ умот. Денес iosубопитноста ме натера да се запрашам дали има повеќе од една тип на мастило да се изврши тетоважи.

И откако малку пребарувавме и скитавме низ разни простори на мрежата, одговорот е да, ние наоѓаме различни видови мастила да ги изведуваме уметничките дела на нашата кожа, нешто што јас лично не го знаев. Дали сакате да дознаете малку повеќе за сите нив?

Видови мастило за тетоважа: Мастило за зеленчук

мастила

Секогаш има и ќе има секакви дискусии, како и мислења, помеѓу еден и друг вид мастило. Од една страна, имаме растителни мастила, кои се оние што користат пигменти од типот на зеленчук. Очигледно, тие се родени кога некои тетовари не сакаа да работат со мастила што можат да имаат животински соединенија. Значи, тие беа самите тие што направија чекор да направат мешавини. Се разбира, овој процес треба да биде регулиран со закон за да може да се примени. Малку по малку се постигна и растително мастило се појави да им даде живот на одлични дизајни.

тетоважа

Меѓу неговите предности, можеме да кажеме дека е растително меѓу неговите соединенија, е органско, нема да има такви чести проблеми со алергиски реакции. Така, телото полесно ќе ги толерира, збогувајќи се со алергии, чешање итн. Но, вистина е дека во овој случај, боите не можат да бидат толку впечатливи како во другите видови мастила. Покрај тоа, ова значи дека мастилото може да исчезне малку побрзо од другите видови. Постојат неколку брендови на пазарот кои работат само со 100% вегански мастила.

Синтетичко мастило или со акрилни пигменти

Металите се главните соединенија на овој вид мастила и ова е голема разлика во однос на претходните. Меѓу нив, оловото може да се појави кога зборуваме за зелено мастило. Додека за црвениот и оној што може да предизвика повеќе видови на проблеми, тоа ќе има жива. Цинк е метал што се користи за жолт пигмент и хром, исто така, за зелена и сина боја. Најмногу се користи за црно мастило е никелот.

тетоважи во боја

Ова е основата на мастилата, но подоцна, тие имаат повеќе компонента. Она што го прави накратко, видовите на мастила за тетоважа што се синтетички или акрилни, тие можат да дадат повеќе реакции во форма на алергија. Го спомнавме и повторно инсистираме дека еден од оние што најмногу го предизвикуваат е црвен, бидејќи содржи повеќе минерали. Се разбира, меѓу неговите предности, овој вид мастило има посветла завршна обработка и резултатите од неговите бои се поинтензивни. Како и зеленчукот, тие можат да обојат боја, но на побавен начин и во зависност од видот на кожата, што е исто така важно.

Тетоважа мастила одобрени во Шпанија

Дебатата се служи со години. Бидејќи многу експерти се жалеа дека мастилото се користи во Шпанија и дека е хомологирани мастилаТие не беа со висок квалитет како и остатокот од Европа. Само две специфични марки на мастило беа достапни. Бидејќи тие беа оние кои имаа состојки што беа во согласност со законодавството. Но, можеби, тие не беа стабилни како другите на пазарот. Ова наведе многу тетоважи да прават тетоважи со европски мастила, но кои не беа легализирани во нашата земја.

Ова појаснува дека Шпанија има многу ограничувачки закони со овој вид на производи, сето тоа се должи на реакциите што тие можат да ги предизвикаат кај некоја личност. Иако не секогаш ќе биде виновно самото мастило, но исто така и кожата и повеќе околности. Затоа треба секогаш прашајте го уметникот за тетовирање на брендовите и мастилата што ги користи, за да можете да ги знаете компонентите и да избегнувате секакви проблеми.

ултравиолетови тетоважи

Мастило за ултравиолетова тетоважа

Тоа е уште еден од видовите мастило за тетоважи, но секако, мора да се каже дека тие се поагресивни мастила од оние што ги знаеме. Затоа е подобро да ги оставите во позадина. И покрај ова и тоа само ќе го истакне дизајнот под УВ-светлинаВистина е дека тие имале и имаат голем успех. Другата страна е дека тие можат да предизвикаат алергиски реакции и да бидат посериозни или прилично значителни.

Флуоресцентно мастило за тетоважа

Есе дизајн на неонски тип, што може да се види само како сјаен ефект, исто така не се препорачува. Всушност, тоа не се смета за одобрено мастило. Тие можат да се видат само во темница и покрај тоа, мастилото содржи фосфор. Ова е она што постигнува дека може да се направи видливо само во простори со помалку светлина.

флуоресцентна тетоважа

Тетоважи со бело мастило

Тие не може да изостанат кога разговаравме за видовите мастило во тетоважите. Бидејќи тие исто така се гледаат доста често. Како прво, мора да кажеме дека овие типови идеи секогаш треба да ги прават стручни луѓе, и не само како тетоважи воопшто, туку и кои добро знаат за типот на мастило со кое работат. Од друга страна, тетоважите со бело мастило имаат тенденција да останат незабележани повеќе ефектен на темна кожа и исчезнат, оставајќи вид на лузна на другите видови на кожа.

тетоважа со бело мастило

Мастило за тетоважа без метал

Кога споменуваме мастило за тетоважа без метал, повторно зборуваме за зеленчук. Но, вистина е дека понекогаш, тие се познаваат повеќе на овој начин, па затоа исто така треба да го споменеме. Во кој случај, пигментите кои ја обезбедуваат бојата ќе бидат ослободени од штетни соединенија.

Сè има свои добрите и лошите страни, но она што е евидентно е дека можеме да одлучиме какво мастило да се користи во учат на тетовирање на кое одиме. Уште една iosубопитност да се земе предвид, особено ако имаме проблеми со алергија лесно. Не можеме да заборавиме дека сме пред нешто што ни влегува под кожа, па затоа, пред да се боцкаме, мора да бидеме внимателни.

Слики: Pinterest


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дејвид Ројас dijo

  каде можам да купам зеленчук тимта

 2.   Дејвид Ројас dijo

  тапагар каде можам да купам растително мастило за тетоважи

 3.   јесика dijo

  Каде ги купувам пигментите ?????? Ви благодарам

 4.   Наталија dijo

  Здраво на сите !! Би сакал да знам дали црното мастило. има сулфат или дериват на сулфа затоа што сум алергичен на него

 5.   Германија dijo

  Сакам да знам со какво мастило можам да користам во случај да треба да дарувам крв ???