Избор на вселенски тетоважи: Планети, астронаути и многу имагинација

Вселенска тетоважа на ногата

Дали некогаш сте застанале да размислувате за небото ноќе во некоја од овие летни ноќи? Моменти во кои застануваме да размислуваме и размислуваме за тоа колку сме мали на небото.

Избор на тетоважи што ги носиме денес во Tatuantes е посветен на сите оние сонувачи кои некогаш сонувале да можат да посетат други светови или дека тие едноставно сакаат сè што има врска со вселената и starsвездите. Избор на вселенски тетоважи.

Значењето на тетоважите во вселената

Тетоважа во фазите на Месечината

Меѓу нив, ќе видиме некои вистински уметнички дела, а во други, нешто минималистички дизајни од куќата на некои од најпознатите уметници за тетоважи ширум светот. Планети, астронаути или нешто апстрактни композиции се повеќе од доволно за да ја обележат нашата кожа парче од нашиот Сончев систем или далечни starsвезди и светови кои еден ден би можеле да ги посетиме.

Детали за астронаутот

(Извор).

Значењето на астронаутски тетоважи е во голема мера врзана за луѓе чијашто професија постојано ги повикува да фантазираат за патување во вселената, да се биде таков, сонувачи и генерално, со одлично чувство на имагинација. Тоа е, писатели или уметници би влегле во оваа група, особено оние кои сметаат дека научната фантастика е еден од омилените жанрови. Така, тетоважите инспирирани од работата на класиците како што се Реј Бредбери или од филмови како Alien, парчиња што можат да бидат и шарени и црно-бели и тоа покажува дека просторот е татковина на имагинацијата.

Од друга страна, можеме да најдеме повеќе световни инспирации или повеќе закотвени во грчката и римската култура, инспирирани од знаците на зодијакот, приказните што ни ги раскажуваат со constвездијата или планетите, секој со посебно значење.

Тетоважа со ракета

(Извор).

Покрај тоа, бидејќи овој вид тетоважи почнаа да стануваат популарни, тетоважите на планетите отсекогаш биле поврзани со луѓе кои им се восхитуваат на небесните тела дека ноќе ekиркаат во нашето небо. Би можеле да кажеме дека тие обично се поврзани и со луѓе кои сакаат наука.

Идеи за вселенска тетоважа

Seeе видиме сега неколку идеи за да ве инспирираме за следната тетоважа. Просторот е одличен извор на инспирација!

Тетоважа во астронаут во боја

Како пример за астронаутска тетоважа што ја имаме овој што има многу научно-фантастичен стил. Иако не е готов, може да се види дека е многу шарен, со некои светла на вселенското одело. Одразот на просторот во шлемот е исто така многу интересен.

Тетоважа со многу планети

Го имаме и овој пример на планети, каде можеме да видиме Земјата, Марс, Јупитер и Сатурн опкружени со разни ракети, промовираат патувања меѓу планетите. Секако е многу кул и шарен дизајн.

Планети на рамото

Еве уште еден пример на некој што имал тетоважа во вселената со збир на планети и што се чини дека е Сонцето. Рамото е совршено место за додавање волумен на тркалезни дизајни како овој.

Реална тетоважа на астронаут

И ние го следиме овој кул астронаут во средината на грбот на оваа девојка. Има пореален стил од претходниот, без повеќе детали од самиот астронаут. Иако има тетоважа астронаут на кој му требаат повеќе детали.

Тетоважа во вселенска сцена

Тетоважа во вселенска сцена

Ако сакате да се одлучите за поголем дизајн, можете да ја искористите темата за вселената за да илустрирате сцена во вселената. Тој е идеален дизајн да ја прикаже убавината на галаксијата со бои и да ви даде емоции со астронаут, вселенски бродови ... Може да бидете инспирирани од вашата фантазија (или од уметникот на вашата тетоважа) или да се базирате на филм како 2001 година, одисеја во вселената.

Боја планети тетоважа на рацете

Планети тетоважа на рацете

Но, стилот кој е целосно спротивен на претходниот, може да биде и многу кул. Ова е симпатично, минимално и многу шарено. На едната рака има фази на Месечината, а на друга планети на Сончевиот систем. Повторно, можете да се засновате на реалноста или да ги цртате по своја волја, како во овој случај, кога Сатурн е поголем од Јупитер.

Тетоважа на сцена во вселенска опера

Да не заборавиме на вонземјаните, нашите соседи во универзумот. Ова парче, акција сцена со ufo, вонземјанин со еден очи и вонземски стил закачам е пример за стил кој не само што пие од реализам и минимализам, туку може да најде и многу кул инспирации во вселенски опери и пулпа литература.

Еколог тетоважа на земја

Земјена тетоважа на грбот

Вакво нешто го покажува нашето потекло на суштества од други галаксии и дека сме горди на тоа. Покрај тоа што ја покажавме нашата loveубов кон планетата, ние исто така поттикнува loveубов кон дрвјата и растенијата и екологизмот воопшто, нешто што многу луѓе треба да го применат.

Тетоважа на вселенски напаѓачи

Видео игрите како Space Invaders исто така даваат многу игра (прости вишок) за многу едноставни и ретро дизајни. Цртежот со пиксели ги прави многу лесни за тетовирање и функционираат особено добро во дискретни дизајни.

Фазите на Месечината

И, како можеме да го заборавиме тоа едно од небесните тела што се најблиску до нас (покрај Земјата, се разбира), како Месечината. Нашиот сателит прави чуда на сите видови тетоважи: голем и реален, сам, во друштво на земја или ракета, со фази во различни мали парчиња ...

Минималистички тетоважи со ракети

Покрај зачудувачките реални сцени, просторот исто така работи совршено во многу многу мали дизајни. Или да се одлучите за небесно тело сами или за мини сцени како онаа на фотографијата, во која ракета се движи кон Месечината, трикот е во фини линии и ги користи вистинските бои, што може да му даде жив на животот.

Тетоважа со волк и со constвездие

Тетоважа на земја и соelвездие

Во оваа друга тетоважа на Земјата се додадени волк и со constвездие за да и се даде по галактички допир. Getе добиете тотално персонализиран дизајн ако додадете омилено животно или со constвездие (или оние што ве дефинираат најмногу).

Тетоважа војна на Starвездите

И, конечно, Ако зборуваме за вселенски бродови, Starвездата на смртта од Војна на вездите не може да се пропушти. Тоа е дизајн кој работи многу добро самостојно и може многу добро да ја донесе класичната сцена во која Оби Ван, со својата вообичаена мудрост, вели „Тоа не е месечина“.

Како што видовте идеите што можат да се извлечат од вселената се бесконечни, од астронаутите во потрага по авантура во границите на универзумот до оддалечените планети што минуваат низ ракети, месечини и буколични сцени надвор од Орион ... Ние веќе ја планираме нашата следна тетоважа по овој пост. Што чекате? Оставете ни ги вашите идеи, размислувања и прашања во областа на коментари.

Фотографии од вселенски тетоважи

Извор - Тамблр


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.