Главните маорски симболи во тетоважите

тетоважа со маори гуштер

Токму во Нов Зеланд уметноста на Маорски симболи во форма на тетоважи. Можеби тоа е лулка на сите дизајни што ги знаеме денес. Theителите на Полинезија се одлучија за симболи што останаа долго после и на кои сè уште им се восхитуваме како такви.

Маорските симболи се прилично форма на културен идентитет. Затоа тие можеби немаат многу специфично значење, иако во рамките на сите маорски симболи можеме да најдеме доста различни симболики, кои не можете да ги пропуштите.

Маорски симболи во форма на гуштери

Еден од квинтесенцијалните маорски симболи е гуштерот. Сигурно во повеќе од една прилика сте виделе одлични дизајни со нив. Ако зборуваме дека овие видови тетоважи имаат историско наследство, тие исто така го носат тоа од религиозна и духовна природа. Значи, гуштерот го претставува Бог. Затоа е тетоважа полна со верувања. Исто така, се вели дека тоа е симбол што го штити лицето кое го носи од болести.

Школка како тетоважа

Школка симболизира желка. Иако во многу други култури не би имала таква вредност, во мнозинството ја презема водечката улога. Тој е уште еден од најчесто користените симболи кога мислиме на овој вид тетоважи. Може да се појави во многу различни дизајни, но секогаш добро диференцирани. Неговото значење станува збор за одлична претстава, бидејќи школката го симболизира семејството и домот. Покрај тоа, тоа е заштита и постојаност, како и трпеливост. Доблести и вредности кои ни овозможуваат да продолжиме да се бориме и покрај сите бури што можат да ни се најдат.

Тетоважа од маорска школка

Маркизискиот крст

Како може да биде помалку, исто така, меѓу маорските симболи што ги наоѓаме крстови. Се разбира, овие ќе бидат интегрирани во класичен дизајн. Значи, нема да чекаме крст како што го препознаваме, туку да се поставиме во а уникатен дизајн од лична природа. Без оглед на вашиот избор, мора да знаете дека овој симбол ни помага да најдеме одредена рамнотежа во нашиот живот. Можеби тоа е неговото големо значење. Иако исто така се вели дека е поврзана со оние што ни ги остави желката

Тетоважа со маорски крст

Тетоважа на сонце

Знаеме дека сонцето е нешто уникатно и затоа го има и тој голем углед. Во сите култури отсекогаш била многу почитувана. Тој е тој што ни дава светлина и кој нè штити, па затоа и маорската култура беше многу заинтересирана за ваква тетоважа. Начин да му оддадат почит. Но, не само тоа, таа ја привлече и нејзината симболика. Во овој случај, можеме да го кажеме тоа значи да значи светлина, но исто така и богатство, како и храброст и сила. Како што можете да видите, станува збор за дизајн кој може совршено да се прицврсти на сите делови од телото.

Маорски тетоважи на сонце

Тетоважа со копје

Не е копје како што мислиме на тоа. Повторно, знаеме дека составот на тетоважите од Маори е многу разновиден. Во овој случај, тетоважи со копја тие се синоним за борбата, но пред сè, во прашање на живот. Слично на тоа, таа исто така опфаќа мудрост и сила.

Маори тетоважа копја

Маорски цвеќиња

Во овој случај, нема да има толку многу бои за да можете да ги откриете неговите најдобри квалитети. На црно мастило ќе ни остави сè што треба да знаеме и повеќе, за тетоважите со маорски цвеќиња. Дали навистина знаете што значат овие симболи?

Тетоважа од маорски цвет

Sabemos que цвеќињата се секогаш синоним за убавина. Значи, во овој случај и тие немаше да останат зад себе. Но, не само тоа, туку тие имаат и нови работи да ни кажат. Во овој случај, можеме јасно да го видиме дизајнот на цветот и, иако е помешан со повеќе племенски завршетоци, тој секогаш ќе се појавува со голема симболика. Тие можат да значат вечност или почит кон новородено дете или личност која повеќе не е таму.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.