Главни симболи во полинезиските тетоважи

Полинезиска тетовирана желка

На полинезиски тетоважи Заедно со маори Тие се дизајни што ја опфаќаат и традицијата и културата и верувањето на овие народи. Уметност која несомнено еволуирала до денес, од каде се обидува да ги чува своите главни симболи безбедни.

Иако тоа не е многу едноставна задача, бидејќи, како што можеме да видиме, тие имаат неколку карактеристики, само што најмногу класични традиции можат да нè обелоденат. Денес направивме избор на најпознати дизајни, како и нивните значења. Нека ве понесе тој вид на уметност и традиција!

Полинезиски тетоважи, традиција и култура

Општо кажано, можеме да кажеме дека полинезиските тетоважи се повеќе од слика зафатена на кожата. Без сомнение, секоја тетоважа веќе не симболизира многу повеќе, но во овој случај оди подалеку. Можеме да кажеме дека покрај тоа што е уметност, ги симболизира сите чекори и фази од животот. Можеме да кажеме дека духовните идеи ќе се рефлектираат во нив. Но и социјалната класа на која и припаѓаше секоја личност. Се разбира, од друга страна, исто така, некои од симболите на овој вид тетоважи беа средство за заштита што секој мораше да го носи.

Рок тетоважа

Треба да го запомните тоа ако веќе тетоважа болиСе чини дека овие сепак предизвикале лицето да чувствува поакутна болка. Не е изненадувачки поради начините на постапување со техниките што беа користени. Значи, тие беа брзо поврзани со храброст и храброст. Тоа е поради тоа воините секогаш беа полни со тетоважи, како симбол на неговата голема храброст.

Tелки во тетоважи

Tелките се еден од најголемите симболи на оваа култура. Нешто што се случи и кога зборувавме за маорски тетоважи. Theелката го симболизира животот но и братство. Затоа, во многу прилики можеме да уживаме во разновиден пакет на дизајни.

Тетоважа со симбол на Геко

Значење на тетоважа Геко

Друг од основните дизајни кога зборуваме за полинезиски тетоважи е т.н. Геко. Тоа е гуштер или гуштер кој има многу егзотични завршетоци. Неговото значење се заснова на натприродни моќи. Покрај тоа што имаат заштита. Се чини дека можеше ве заштити од секакво зло. Се разбира, беше речено дека кога едно од овие животни застана, погледна во тебе и се чинеше дека се насмевна, тогаш тоа беше дека болеста или опасност требаше да те демне.

Полинезиска тетоважа Хеи Тики

Бог Хеи Тики

исто така, дизајнот на Бог Хеи Тики имаше големо значење на заштита. Но, не само тоа, туку и онаа на плодноста му се припишуваше, како и тоа на среќата воопшто. Постојат многу дизајни што можеме да ги најдеме за него, но постои еден за кој античките сметале дека е претстава на бебето пред раѓањето.

Полинезиска тетоважа „Ената“

Тетоважа Ената

На религиозна конотација на ваква тетоважа. Тоа е таканаречената тетоважа „Ената“. Иако од една страна, исто така беше речено дека е оној што го обележува социјалниот статус. На овој начин тој го посочи семејното потекло, како и улогата што ја имал во своето племе итн. Се разбира, од друга страна, се вели дека тоа е начин на претставете го вашиот живот во Божјите очи. Затоа, тој ги симболизира сите делови од него. Од раѓањето, бракот или доаѓањето на децата. Иако ако симболот се појави во спротивна позиција, тогаш тоа значеше непријателство.

Полинезиски дизајн

Тетоважа Етуа

Во овој случај, ние се враќаме да зборуваме за повеќе религиозни конотации. За ова, немаше ништо како покривање на телото со симболи кои во секое време зборуваа за унија со боговите. Уште повеќе, тие би биле оние кои би ја заштитиле личноста што ги носела како нешто ексклузивно. Некако е магичен симбол што им дава сила на оние што го носат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.