Грчки тетоважи, цела цивилизација на вашата кожа

Грчките тетоважи се инспирирани од една од најмитските и најбогатите цивилизации на Запад, грчката. Можеби тоа е причината зошто овие тетоважи се толку популарни и имаат толку широк спектар на дизајни и можности.

Од боговите до деликатната грчка калиграфија, поминувајќи низ неговите најпрекрасни дела, овие грчки тетоважи ќе ги воодушеват љубителите на најкласичните јазици. И, ако ве интересира оваа тема, препорачуваме да ја прочитате оваа друга статија за Тетоважи на олимписките богови: Зевс, Посејдон и Медуза.

Грчки херои, богови и чудовишта

Како што рековме, Овој тип на тетоважи се одликува со тоа што се инспирирани од една од најстарите цивилизации на Запад, со што нивните имагинарни и значења ќе бидат најбогати и ќе бидат особено поврзани со нивната митологија, во која можеме да најдеме херои, богови и чудовишта и други суштества. На пример:

грчки воини

Грчките воини симболизираат сила и храброст

(Извор).

Грците, иако „поцивилизирани“ од Римјаните (кои многу ги сакаа емисиите полни со крв и адреналин, како што е борбата до смрт на гладијаторите), во своите воини имаа и примерок од идеалите на нивната цивилизација. А) Да, тетовирањето грчки воин симболизира физичка сила, храброст и успех во битката. Грците имаат и некои познати херои воини кои се идеални за инспирација кога станува збор за тетоважа.

 • Ахил, еден од неговите најпознати херои, имал натчовечка сила и чија слаба точка се наоѓала во петицата.
 • Сите го знаат дебелото Херкулес, кој со своите дванаесет работни места (кои баш и не носеа леб) ги стави на тест својата сила и храброст.
 • Аталанта Таа е добро позната грчка хероина, израсната од мечки откако нејзините родители ја напуштиле на планината. Нејзиното најпознато херојство е убивањето на двајца кентаури кои се обиделе да ја убијат.
 • Персеј Тој е најпознат по тоа што ја убил кутрата Медуза со штит во кој го рефлектирал лицето на чудовиштето за да го претвори во камен.
 • Одисеј (попознат по неговата латинска верзија, Улисес) патувал десет години додека не се вратил дома, каде што го чекала Пенелопе и имала многу авантури поминувајќи ги водите на Медитеранот.
 • Конечно, иако ги има уште многу, приказната за хероината е исто така многу интересна Ariadna, што му помогна на Тезеј да излезе од лавиринтот благодарение на ковчегот од конец што го спречи да се изгуби.

Грчките богови и нивното значење

Покрај хероите и воините, многу интересна тетоважа се и грчките боговиПокрај тоа што се појасно поврзани со нивното значење, тие се идеална тема за оние кои сакаат шарена тетоважа и нешто поочигледно. На пример:

Посејдон, богот на морињата, прави многу шарени тетоважи

(Извор).

 • Посејдон Тој е бог на морињата и на земјотресите. Вообичаено е да го претставуваат со трозабец и без кошула. Тој е брат на Зевс и едно од најважните грчки божества.
 • Атина Таа е божица на мудроста, но беше и страшен воин. Покровител на Атина (од кого го усвоила името) е претставена во многу скулптури. Обично е придружена со був, штит и копје.
 • Афродита таа е божица на љубовта, убавината и плодноста. Неговото најпознато претставување е моментот на неговото раѓање, кога тој произлегува од соединувањето помеѓу морската пена и осакатените гениталии на неговиот татко, Уран.
 • Зевс Тој е грчкиот бог пар екселанс, најмоќниот и можеби еден од најпрепознатливите благодарение на неговото оружје, молњите. Во тетоважата, во црно-бело изгледа прекрасно да и се даде драма, нешто што овој бог добро го знае.

Чудовишта и други суштества

Конечно, чудовишта и други суштества типични за грчките легенди исто така изгледаат одлично во оваа тетоважаособено ако се одлучите за реален дизајн. Во грчкиот имагинар има многу различни суштества, меѓу кои се издвојуваат следниве:

 • Без сомнение, Медуза Тоа е едно од најпознатите и најистетовираните грчки суштества (а исто така со многу стилови: реалистичен, цртан, традиционален...) веројатно благодарение на неговиот иконски изглед, жена со змии наместо коса. Во оваа тетоважа обично се избира да се направи посебен третман на очите на ова суштество, за кое се вели дека може да ве претвори во камен.
 • Покрај суперхеројот, на Киклопи Станува збор за џиновско еднооко митолошко суштество, создадено од Титаните, што го прави страшно чудовиште и тесно поврзано со силите на природата.
 • На кентаури Тие се половина личност и половина коњ, страшни воини и одлична тетоважа, се разбира. Тие ја симболизираат силата, независноста и жедта за авантура на оние кои го носат.
 • Конечно, на сирени Гркинките не се слатки и скапоцени како малата сирена, напротив, тие се страшни чудовишта кои ги полудеа морнарите. Одисеј се врзал за јарболот на својот брод за да ги слушне како пеат, но да не биде понесен од нивните магични гласови.

Уште многу идеи

Грчките тетоважи не само што пијат од митологијата на оваа цивилизацијаТие можат да бидат инспирирани и од многу други мотиви од оваа богата култура. На пример:

Калиграфија

Фразата или зборот на грчки ќе ви донесе што и да посакате со стил. Можете да изберете современ грчки, но и старогрчки и да ја евоцирате, со зборови, целата негова прекрасна култура. Запомнете, за овие случаи, побарајте тетоважист кој е специјализиран за калиграфија и погрижете се да го стави она што го сакате во текстот.

Одисејата

И не одиме многу далеку од калиграфијата, бидејќи едно од големите дела во кои можете да се инспирирате е епската песна на Одисејата, што ги раскажува десетте години во морето на Одисеј, сопругот на Пенелопа. Дел од текстот придружен со една од неговите најпознати сцени ќе изгледа одлично во тетоважа.

Алфа и Омега

Иако протагонистите се буквите, значењето на оваа грчка тетоважа е прилично религиознокако што се однесува на Бога. Во апокалипсата се вели дека ова се алфа и омега, односно првата и последната буква од грчката азбука, малку пресилен начин да се каже дека тоа е сè.

Граници

Конечно, границите се уште една од инспирациите што можете да ги најдете за грчка тетоважа. Тие се еден од најкласичните мотиви на оваа култура и, како тетоважа, се особено кул како нараквица на раката или зглобот.

Се надеваме дека ве инспириравме со овој одличен избор на грчки тетоважи, исто така, можете да ја посетите фотогалеријата на крајот од статијата. Кажете ни, дали имате тетоважа од ваков стил? Што те инспирира најмногу? Каков стил избравте?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.