Девствена тетоважа, лик со многу верни

Девствени тетоважи

(Извор).

Un тетоважа Вирџин зема идеи од Дева Марија, една од клучните фигури на христијанството и покровител на многу места. Неговите илјадници форми, популарни слики и стилови прават тетоважите од овој библиски карактер да имаат многу различни можности.

Ако сакате дознајте малку повеќе за оваа бројка и инспирирајте се за вашата следна тетоважаВо оваа статија ќе зборуваме за нејзината фигура во Библијата, легендите со кои е поврзана и некои дизајни што ќе ве инспирираат. Затоа продолжете да читате!

Фигурата на Богородица

Да се ​​зборува за сите фигури на Дева Марија би било многу комплицирано, ако не и невозможно. Меѓу најпознатите, тука е Богородица од Кармен и Гвадалупе, да именувам само две. Сепак, и покрај стотиците илјади слики, сите тие всушност се базираат на истиот карактер во Библијата: мајката на Исус.

Богородица назад тетоважа

(Извор).

Всушност, Марија не зборува многу во Библијата. Како и многу жени во фикцијата, нејзината улога е спуштена на она што мајката „треба“ да биде: чиста (тој го замислува Исус како девица, според Ангелот на Благовештение) и долготрпеливост (го придружува својот син за време на смртта на крстот ) Освен овие пасуси, а некои споменуваат во некои други (како на венчавката на Ханаан) повеќе не се појавува во Новиот Завет.

Иако треба да ги разгледате делата во контекстот во кој се напишани и да не ги анализирате од современа перспективаСекогаш е curубопитно да се сфати дека толку важен лик, кому толку многу луѓе му ја посветуваат својата вера, нема повеќе простор во книгата во која се појавува.

Легенди поврзани со Богородица

Тетоважа Богородица Гвадалупе

(Извор).

Иако улогата на Марија е мала во Библијата, вистината е дека ликот е протагонист на многу локални легенди, особено оние поврзани со местото каде што се претпоставува дека е пронајден или некому му се појавил резба, како во случајот со девиците на Фатима и Лурд, кои им се појавија на децата. Нормално, во овие привиди Богородица бара демонстрации на вера, како што се, на пример, да се изгради храм за неа.

Меѓу најпознатите легенди поврзани со Богородица можеме да најдеме:

Тетоважа Вирџин Реј

 • Богородица од Гвадалупе, дека во Мексико Сити му се појавил на еден човек и дека му го докажал своето постоење на неверниот бискуп. Денес е една од најпочитуваните.
 • Легендата на девицата на Пилар Тој вели дека ја посетил Сарагоса кога била уште позната како Цезараугуста, ниту повеќе ниту помалку отколку во 40 година, и дека оставил таму столб од јаспис на кој му го должи своето име.
 • Се вели дека ловџија пронашол слика на Богородица на Росио каде денес е светилиштето на Дева, во Хуелва, среде грмушка и недопрено.
 • La Богородица од Фатима Тој им се појави на три деца овчари во овој град во Португалија, кој во моментов е еден од христијанските центри за аџилак во светот, бидејќи годишно привлекува седум милиони луѓе.
 • Историјата на Богородица од Лурд Таа е многу слична на онаа на Фатима, бидејќи се вели дека Богородица и се појавила на четиринаесетгодишно девојче, Бернадет, до осумнаесет пати. Главниот јунак е Безгрешното зачнување, чии карактеристични бои се белата и сината боја.

Инспирации за тетоважа

Имате стотици илјади можни опции за инспирација за девствена тетоважа. На пример, меѓу формите што ги прифаќа Богородица, можете да изберете оној што е најсоодветен за вас, или во однос на вашиот живот (како на пример да бидете покровител на вашиот град, да имате име на мајка ви ...) твојата вера (ако си особено жесток кон некоја посебна Богородица). Еве неколку идеи:

Реална црно-бела девствена тетоважа

Без сомнение, класиците никогаш не пропаѓаат, а во случај на девствена тетоважа, тоа е сосема точно. Една од најкул понудите за нашиот дизајн е да избереме девица претставена на реален начин и во трезвено црно-бело, почитуван и многу драматичен начин за покажување на нашата вера.

Скелет девица, друга инспирација

Зарем воопшто не ви се допаѓа нормална девица? Не плашете се, има тони други дизајни од кои можете да инспирирате. На пример, можете да го комбинирате со елементи како што се рози или черепи или, во поекстремни случаи, дури и да ја претворите девицата во скелет.

Бројаницата, големиот симбол на Богородица

Не можеме секогаш да бидеме инспирирани од ликот на Богородица за да направиме добра тетоважа инспирирана од неа. Ако сакаме нешто поедноставно, на пример, многу интересна опција е изберете дизајн со еден од неговите големи симболи како протагонисти, бројаницата. Постојат многу слики во кои едниот носи еден, бидејќи овој предмет е поврзан со неговиот живот и на Исус.

Прозорци и розови прозорци, идеални за шарени девици

Богородична црква Тетоважа

Понекогаш треба само да погледнеме наоколу за да ги најдеме најинтересните инспирации. Тоа е случај на црковни прозорци, што може да инспирира многу шарен дизајн па дури и со оригинален арт деко допир.

Ангелска Богородица, за да не заштити

Богородица не само што може да биде претставена со нејзините најкласични слики. Понекогаш е многу добро да се меша со други типични елементи на христијанството, на пример, ангели. Така, со тетоважа во која претставуваме крилеста девица, ја истакнуваме нејзината заштитна улога над нејзините верни.

Санта Муерте, девицата што не ја сака Ватикан

Долго време Ватикан се обидуваше да ја запре посветеноста на овој curубопитен девица која меша христијански елементи со други домородни луѓе од родното Мексико. Претставен е со скелет и многу светли бои. Понекогаш таа има и форма на Катрина, поради очигледна врска со Денот на мртвите.

Безгрешното срце на Марија

Во оваа католичка посветеност главниот јунак е срцето на Марија, кое се користи за претставување во пламен. Таа оди облечена во црвена туника и сина шамија, што ја прави оваа слика една од најпрепознатливите од католичка вера.

Политички неточна девица

Не само што верата ги движи планините, можеби сте и атеист и сакате да направите тетоважа со различен пресврт. Можеш изберете Девица да прави малку „девствени“ работи, како што се пушење или пиење пиво. Иако, бидете внимателни, можете да навредите повеќе од една!

Молејќи се за Богородица

Друг начин да се користат симболите традиционално поврзани со Девицата без да се користи нејзиниот лик на директен начин. Во овој случај, главниот елемент на тетоважата е рацете во молитвена положба. За да покажеме дека е упатена до Богородица, можеме да воведеме бројаница во дизајнот, па дури и повикување на стих во Библијата во која се појавува.

Мадона со рози, убава и шарена

Друг од елементите што се најмногу поврзани со овој библиски лик се розите, присутни во многу локални легенди (како што е онаа на Гвадалупе, на пример). Што повеќе, овие цвеќиња се совршен изговор за да се одлучат за светла и шарена дизајн, што ја покажува внатрешната топлина на овој лик.

Девствените тетоважи се инспирирани од многу харизматичен карактер од Библијата, иако со мала важност. Кажете ни, дали го знаевте овој аспект на Богородица? Дали имате тетоважи од неа? Кажете ни што мислите во коментарите!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.