Моко маори, тетоважа со историја

тетоважа-маори

Постојат многу видови на тетоважи, иако сите тие се состојат од иста работа, ставајќи мастило на нашата кожа, некои се изведуваат поинаку од вообичаените машини на кои сме навикнале. Јасен пример за оваа разлика се маори тетоважи. Цел свет во смисла на реализација, историја и значење.

Маориското моко од областа на Нов ЗеландВо Австралија, од своето потекло и сеуште денес, тоа беше племе што ги идентификуваше секоја личност и нивниот статус во групата, па повеќе од естетска функција, тој се покоруваше на начинот на обележување на луѓето, за да ги направи уникатни и непогрешливи во рамките на секоја група .

Кога станува збор за извршување на тетоважата, колку е покомплексен дизајнот, толку е повисок рангот на самата личност. Ние сме пред а традиција и не е модаБидејќи Маорите биле тетовирани од глава до пети, тие започнале во оваа традиција на осумгодишна возраст и овие дизајни биле обновувани во текот на нивниот живот.

Како што можете да видите, ова е многу повеќе од само мода. Кога тие тетовираат ветеринари во нивното тело, тие тоа го прават со намера да ја фатат космичката енергија што нè опкружува, оваа традиција беше толку цврста што дури и да умреше некој без да биде тетовиран, маорите, и покрај тоа што беа пред починатиот, ги истетовираа, па дека нивната душа може да се оствари.

Толку многу мажите како жените се тетовираат, жени за естетски и сензуални цели, мажите се тетовираат од горе надолу затоа што сметаат дека мастилото на нивното тело е физички и духовен оклоп.

Во минатото се правеа овие тетоважи длета со коски од албатрос, со кои беа дадени мали славини за инјектирање на мастило, во моментов, повеќето од овие тетоважи се прават со пиштол, бидејќи во спротивно тоа е нешто болно.

Како што можете да видите, ние сме пред еден вид тетоважа со корени, со историја, што оди подалеку од едноставната мода, што многумина од вас, можеби, не можат да ја разберат. сумирање Тетоважите со Моко служат за вајање на животот секој од нив беше во неговата кожа, до сега.

Значи, ако сакате да го добиете вашиот Моко, посетете ја областа што најмногу ви се допаѓа, можеби Нов Зеланд е најдобрата опција и уживајте во оваа историја создадена уметност во кожата на секој од нас. Без сомнение, кога ќе имам можност, сакам да го добијам мојот Моко.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.