Тетоважи на фламинго и нивното значење

Фламинго тетоважа со своето бебе

Продолжуваме со нашата линија на статии од тетоважи на животни, ајде да разговараме со тебе за тетоважи со фламинго, во кои има птица добро познат низ целиот свет поради она што го претставува за многу региони на планетата.

Да таа птица со долги нозе и карактеристичен розов тон што, и покрај тоа што можеби мислите, не е оригинална, бидејќи ја прифаќаат оваа боја поради храната што ја јадат. Во оваа статија за тетоважите со фламинго сакаме да ве запознаеме со симболиката и значењето на ова животно. Ајде да започнеме!

Што значи тетоважа со фламинго?

Тетоважа со фламинго на вратот

Пред да почнам да ги набројувам сите можни симболика, Да почнеме со запознавање на ова животно малку потемелно, за да можеме да ги цениме сите негови значења.

Фламинго, единствена птица

Едноставна тетоважа со фламинго

Фламенко е а високо социјално животно и формира колонии на милиони индивидуи, чија визија претставува неверојатен природен спектакл. Исто така, ако живеете во Северна Америка, претпоставувам дека знаете дека фламенко е официјален симбол на државата Флорида во Соединетите држави. Со текот на годините, исто така, стана икона за да ги претставува големите паркови за каравани.

Плажата, една од причините што ја придружува оваа тетоважа

Една од најпознатите слики на фламинго е кога оваа птица спие на едната нога. Големото фламенко, познато и како „американско фламенко“ има висина помеѓу 1 и 1,5 метри. Има карактеристичен закривен клун и се храни со алги, планктони, мали риби и ларви од инсекти. Како што рековме, неговата карактеристична розова боја се должи на исхраната, составена од ракчиња и други мали ракови богати со пигмент каротин.

Различни значења на тетоважи со фламинго

Розово фламинго со срце, симбол на loveубовта

Да се ​​биде присутен во многу делови на светот и да биде толку впечатлива птица, вистината е дека фламингата има многу различни значења, понекогаш врз основа на нивното однесување и изглед, а понекогаш и со културата на местата каде што се. Значи, да ги поделиме на овие две подкатегории:

Значење на фламинго според нивниот изглед

Глуждот е вообичаено место за тетовирање на ова животно

Едно од првите значења со кои се поврзуваат фламинга благодарение на нивниот изглед е онаа на елеганција и рамнотежа, очигледно поради неговата симпатична навика да спие на една од нозете. Во тетоважа, фламинго во оваа позиција претставува, како што можете да замислите, вашата потрага по рамнотежа.

Едноставно, но реално розево фламинго

И, исто како и рамнотежата, фламинго исто така се познати по својата вродена убавина, веројатно поради прекрасната боја на нивните пердуви. Затоа, колку е пореална тетоважата (и колку повеќе се обидува да ја претстави благодатта на фламенко), толку повеќе ќе се однесува на вродена и уникатна убавина.

Фламинго, исто така, може да биде дел од многу забавни дизајни

Елеганцијата, за разлика од убавината, не е целосно вродена. Фламинго, како и ние, мора да најде начин да се качи на едната нога без да падне, па дури и да научат да летаат. Затоа ова животно е исто така поврзано со учењето и способноста да се направат тешките работи да изгледаат едноставно.

Значење на фламинга според културата

Во египетската култура, фламенко во хиероглифи беше симбол на црвената боја. Граѓаните на древниот Египет го почитуваа фламинго како жив симбол на богот на сонцето, Ра.

Напротив, во Северна Америка розовото пластично фламинго стана симбол на кич и лош вкус, иако е исто така тесно поврзан со плажата и забавата, можеби затоа што, како што рековме, тоа е амблемот на Флорида, кој во текот на пролетта е централниот амбиент за многу пролетни прекинувачи што сакате да го застарите во областа. Затоа тетоважите во кои фламинго се придружени со коктели, палми или плажи се многу чести.

Фламинго исто така се симбол на фестивалот

Исто така, во Шкотска фламенко е поврзано со професионална подготовка и со работа, тотално оригинално значење (и евентуално никаде на друго место).

Конечно, во фенгшуи се смета дека сликата со фламинго поставена во јужниот дел на вашата куќа може да го подобри богатството на вашиот дом.

Што симболизираат розовите фламинго?

Розовата боја на фламинго, толку впечатлива, е поврзано со многу посебна симболика: таа да се истакнува и да сака да привлече внимание и да не се плаши да го стори тоаНа Фламенко е совршена тетоважа за оние луѓе кои сакаат да покажат токму тоа со парче, дека секогаш сакаат да бидат во центарот на вниманието.

Розовата боја на фламинго е карактеристична за тетоважи во боја

Фламенко асоцирана е и со самодоверба, бидејќи е животно во кое можеме да бидеме инспирирани да се чувствуваме подобро за себе, да дејствуваме самоуверено и да имаме став како „ако не ти се допаѓа, не гледај“.

Ако сакате да ги одразите овие значења, во тетоважа, многу е препорачливо да се одлучат за дизајн кој е многу впечатлив, со многу светли бои и стил цртан филм или неотрадиционални, со дебели и означени линии.

Што симболизираат фламинго во loveубовта?

Со нивното додворување, фламинго исто така ја претставуваат loveубовта

Друго од најмоќните значења на ова животно е поврзана со loveубовта, веројатно поради нејзините сложени ритуали на парење, кои вклучуваат сложени танцови движења и поместување на вратот и крилјата. Иако не се моногамни до крајот на животот, фламингата е доста верна, останувајќи со ист партнер цела сезона и ја дели одговорноста за одгледување на пилињата.

Затоа, едно од значењата што се најмногу поврзани со ова скапоцено животно е она на loveубовта. Во тетоважите, вообичаено е да се размислува со неколку фламинга. Ако сакате да и дадете доза шеќер, направете ги вратовите во дизајнот во облик на срце!

Мали идеи за тетоважа со фламинго

Иако тетоважите со фламинго имаат илјадници опции и можни дизајни, веројатно малите се најпопуларнитебидејќи фламинго формата е идеална за едноставни дизајни.

Едноставна тетоважа со фламинго

На пример, можете да изберете да дизајн само во црно -бело, или со малку боја, тоа е нежно и со многу фина контура за украсување на зглобот, глуждот или дури и прстите.

Изгледаат одлично и на петицата, иако не можеше да изгледа така поради обликот на птицата, која има тенденција да биде вертикалнаНа Меѓутоа, со кревање кон глуждот, резултатот е многу дискретна и елегантна тетоважа.

Тетоважа на фламинго со мандала

И ако сакате нешто различно, Наместо да ја истакнете розовата боја на фламинго, можете да изберете да го наполните пердувот со мандала или да го направите оригамиНа Тие се нешто посложени дизајни, но добро облечени, изгледаат одлично во дискретни големини.

Фламинго тетоважите имаат многу значења, бидејќи содржат фасцинантна и многу, многу впечатлива птица, нели? Кажете ни, дали имате тетоважа со оваа птица како главен лик? Што симболизира? Запомнете дека можете да ни оставите коментар што ќе ни каже што сакате, покрај тоа, ви оставаме избор на фотографии од фламинга за да ве инспирира!

Фотографии од тетоважи на фламинго


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.