Тетоважи на кама, симбол на моќ, сила и опасност

Тетоважи на кама

Без сомнение, тетоважи со ками Тие се повторливи во имагинацијата на културата на тетоважи. И, дали ако бараме тетоважи кои се однесуваат на овој вид оружје широко користено во античко време, ќе најдеме тетоважи за сите вкусови и бои. Тие се со нас многу години (уште практично од почетокот на тетоважите) и во оваа статија сакаме да истражуваме во нивната историја и значење.

Но Што значат тетоважи со ками? Кама, како таков, претставува симбол поврзан со жртвата, моќта, силата и самата опасност. Луѓето кои одлучуваат да истетовираат кама од секаков вид, обично го прават тоа мотивирани од тешка ситуација. дека морале да поминат и, во најдобрите случаи, дека биле во можност да ги надминат. Затоа, тетоважите со ками може да упатуваат на проблеми од минатото или од темно време во нашиот живот.

Тетоважи на кама

Без сомнение и ако бараме различни видови и примери на тетоважи со ками, ќе сфатиме дека тие се многу подобри кога се комбинираат со други елементи и се направени во боја. Затоа можеме да најдеме различни комбинации на тетоважи со ками во кои наоѓаме и елементи како цвеќиња (рози), срца, черепи, змии или ластовички.

Од друга страна, и ако се осврнеме на крвавиот нож, мора да имаме предвид дека тој се однесува на неговата моќ да пролева крв, крајната суштина на животот. Затоа, се упатува и на концептот на смртта. На најпримарното ниво на значење, кама ја претставува самата смрт.

Фотографии од тетоважи на ками

Значење на тетоважи со ками

Значење на тетоважа на кама

Камавите се оружје и како такви, тие секогаш се поврзани со убијците или најнасилниот лик. Но, во овој случај наоѓаме еден од најкласичните дизајни и затоа неговото значење секогаш може да варира малку. Камаците ја претставуваат и храброста како да се заштитиме себе си. Навести дека тој е многу боречка личност. Иако е вистина дека има и своја помалку оптимистичка страна како што коментиравме.

Тетоважа со кама и роза

Кама и роза

Кога ќе се придружиме во истото тетоважа со кама и роза, ќе имаме сосема поинакво значење од она што го мислиме. Бидејќи во овој случај би зборувале за симболика што рефлектира вечен живот или бесмртност. Оттука, ваков дизајн може да се види во различни големини и бои, но дури и придружуван од некои иницијали за да им се оддаде почит на сите оние важни луѓе во нашите животи.

Кама и змија

Јасно ни е дека ако треба да избереме прво значење на кама, тоа ќе биде жртва или смрт. Додека кога зборуваме за дизајни со змии, тогаш не можеме да заборавиме дека ова животно има бројни симболики, од одмазда или лукавство до интуиција, трпеливост или трансформација, меѓу другите. Но, како бараме значење на тетоважа со кама и змија, мораме повторно да кажеме дека тоа би било значење на смрт или извршување жртва.

Кама и срце

Многу е вообичаено да се видат тетоважи каде што кама го прободува срцето. Иако никогаш не се заморуваме да повторуваме дека секој може да му даде ново значење, во овој случај станува збор за loveубов што заврши. Но, тоа може да значи и предавство. Понекогаш гледаме дизајни на кама што го крши тоа срце и покрај него се појавува име. Исто така може да укаже на тоа срцето е скршено од загубата на некој близок.

Тетоважа со кама од старо училиште

Видови тетоважи со ками

Боја

Да, точно е дека ваквата тетоважа обично има боја завршете ги вашите дизајни. Без разлика дали е придружено со цвеќиња, неговите бои ќе привлечат внимание, или срцето, па дури и черепот и орелот. Можете да изберете тонови кои ќе го придружуваат пополнувањето на средни или големи тетоважи. Совршен начин да се одлучите за модерни дизајни, со голема убавина и еднакво значење.

Старата школа

Се разбира, меѓу најчестите бои од една страна, мора да го истакнеме Дизајн на „Олд школа“ за друг. Во овој случај, тетоважите со ками се синоним за овој тренд. Се разбира, тука тие ќе имаат подебели линии и мешавина од впечатливи бои, каде што кама и роза се едни од најчестите теми за оваа мода. Класична мода инспирирана од американската традиција, но и денес е многу во сила.

Традиционален

Се разбира, ако зборуваме за повеќе традиционални дизајни, тогаш мора да ги споменеме оние што имаат финиш и засенчување со црно мастило. Вистината е дека тетоважите со ками исто така совршено прифаќаат ваков финиш. Можеме да го најдеме во некои помали дизајни или да ги сместиме во повеќе дискретни области на телото. Но, секогаш ќе го имате последниот збор за да го извршите.

Тетоважа со црн кама

Каде да направите тетоважа со кама

Во прст

Веќе се запознаваме малку повеќе за значењата на тетоважите со ками, како и за стиловите што тие можат да ги носат. Значи, ако веќе сте убедени или убедени во тоа, секогаш можете да носите еден на прстот. Тоа е една од најбараните идеи, но во овој случај, ќе знаете дека ќе биде а едноставен и мал дизајн. Начин на покажување на дискретна тетоважа, и покрај тоа што зборуваме за раката. Составен е од линии во црно мастило и мало засенчување. И горниот дел на прстот и страничните области можат да бидат најдоброто платно.

Во лице

Иако не е едно од местата за кои мислиме како прва опција, тој покажува одредени дизајни на лицето. Затоа, тетоважите со ками немаше да останат зад себе. Честопати ги гледаат во област на храмови или бабрици. Повторно, како и со тетоважата на прстите, тие обично се едноставни дизајни и со црно мастило.

Тетоважа на кама на рака

Подлактицата

La внатрешна подлактица, тоа е едно од најдобрите платно за тетоважа со кама. Дизајнот е обично тесен, но долг и со бесконечни опции. Бидејќи во овој случај, можеме да избереме помеѓу пошарените финиши или, да останеме со црното мастило и сивиците. Тој е еден од деловите на телото што совршено се прилагодува на нашиот дизајн и како таков, можеме да го прилагодиме како што сакаме.

На градите

Право во градите, помеѓу двете гради, е една од идеите за жени. Но, и за мажите, кои не се двоумат да ги тетовираат своите ками во оваа област на телото. Бидејќи се наоѓа точно во централниот дел, платното е широко и можеме да избереме од неколку дизајни. Од оние што само го признаваат кама или оние што го комплетираат со цвеќиња, черепи или животни. Понекогаш, покрај тоа што се нацртани во централниот дел, тие можат да се појават и кон страната на градите, да бидат нешто повеќе дискретни.

Тетоважа на кама на градите

Рака

La горниот дел од раката Како и рамото, исто така е друго да се земе предвид кога ќе помислиме на тетоважа од овој тип. Но, вистина е дека дури и да е оваа горна област, внатрешното лице може да го смести и кама. Бидејќи тоа е помалку видлива и секогаш оригинална опција. Совршен и за мажи и за жени.

Слики: Pinterest, @sheilamarcello, inkstinct.co, Anemillus


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.