Значење на тетовирање на светилник, светло во темница

тетоважа-светилник2

Денес сакам да разговарам со вас за значењето на тетовирањето на светилникот, прекрасен дизајн со многу посебно значење што постои со децении. Фаровите, како што ќе видиме низ статијата, даваат многу игра и можат да пренесат драгоцена порака на надеж.

На тетоважи на фарови тие се класика која никогаш не излегува од мода, како што ќе видиме подолу, бидејќи ќе го анализираме значењето на овој дизајн и ќе ви дадеме неколку идеи за да ве инспирираме во вашиот следен дизајн. Продолжете да читате и ќе видите!

Историјата на светилникот како тетоважа

Тетоважа на морнари

Не е невообичаено светилникот да биде еден од дизајните на тетоважи што, иако не е толку популарен како сидра или компаси, е прикажан толку долго. Веќе во раните денови на модерното тетовирање, кога се чинеше само нешто од морнарите, тетоважите биле инспирирани од овие иконски градби за нивните парчиња.

Стар примерок на тетоважи со светилник

(Извор).

Зошто? Причината е тесно поврзана со функцијата на светилниците (и, како што ќе видите, во значењето што тие би го прифатиле), бидејќи Тие не само што беа водич за да им помогнат на морнарите да ја лоцираат крајбрежната линија, туку исто така им помогнаа да најдат потенцијални опасности што демнат во плитките води и дека тие можат да бидат многу скапи, како гребени.

Значењето на светилникот

тетоважа на светилник

Можеби затоа е значењето на тетовирање на светилник светлината што се појавува во најтемниот момент, во моментот кога таа ни е најпотребна во нашите животи, да нè спаси. Овој елемент ни дава јасност во секоја ситуација за која се чинеше дека нема излез, па носењето тетоважа на светилник значи позитивни промени и напредок што ќе ни помогне да ја пронајдеме патеката што се чинеше изгубена.

тетоважа-светилник1

И навистина е така, сигурно некогаш сте биле на плажа навечер и не можете да видите ништо, сè додека светлината на светилникот не ни овозможи да видиме сè околу нас. Тоа е вечен водич за морнарите и ако го носиме на кожа, ќе биде и за нас.

Идеи за тетовирање на светилник

Предните светла, како дизајн за тетоважа, тие имаат многу различни можности да постигнат совршен дизајн и тоа повеќе одговара на она што го сакаме. На пример:

Реален светилник

Светилник со реален стил може да биде најимпресивен, или во црно-бело или во боја. Нивото на детали може да пренесе подраматичен стил, во кое тоа чувство на нелагодност се пренесува кога не наоѓаме начин, или повесело, кога сакаме да се фокусираме на светлината што ја пренесува.

Светилник во пејзаж

Пејзаж со плажа

Друга опција за тетовирање на светилник е тоа што го правиме во чест на плажа што ја посетивме за време на специјално патувањеВо овој случај, овој дизајн сигурно ќе изгледа придружен со фраза или датум. Исто така, може да се интегрира во пејзаж што го посетуваме секој ден, ако живееме на брегот, на пример.

Геометриски или надреален стил

Стил што може да биде многу кул е геометриски. Ако се осмелите да одите понатаму, можете да го деконструирате светилникот сè додека не биде повеќе од многу геометриски линии, но задржувајќи ја формата и рефлекторите на врвот. Можете дури и да создадете многу личен вид мандала!

Традиционален светилник

Понекогаш најтрадиционалното е она што најдобро функционира. Ако сакате вашиот светилник да има стариот школски допир изгледа одлично со бои како црна, црвена и бела, дебели линии и едноставен дизајн. Комбинирајте го со некој друг елемент за да го персонализирате, на пример, со птица.

Светилник во боја

Тетоважа во боја на светилник

Бојата може да биде пред и потоа во дизајнот на светилникот. Имајќи толку јасно морска инспирација, Огнените бои изгледаат одлично, што исто така ќе и даде оптимистички спин на вашата тетоважа.

Тетоважа инспирирана од светлината што ја произведува

Но, ако сакате различни тетоважи, не исклучувајте добивање на дизајн во кој значењето на тетовирање на светилник не зависи толку од фактот дека станува збор за зграда, отколку од светлината што ја произведува. Конечниот дизајн може да биде многу едноставен и спектакуларен, дури и во црно-бело, ако инспирирате од овој елемент.

Светилник со сидро

Несомнено, светилниците се морски згради, како што рековме во текот на написот, па не е невообичаено да се комбинираат со елементи кои исто така доаѓаат од крајбрежјето. Една од најчестите е сидрото, кое во комбинација со светилникот претставува стабилност во остварувањето на нашите цели.

Фарови со бура

И зборувајќи за стабилноста, тетоважи со фарови среде бура претставуваат водство (очигледно светло на светилникот) во хаотични и тешки ситуации, со што е дизајн што е прекрасно да претставува комплицирани времиња што сме ги надминале.

Светилник со зборови

Зборови за да се опише светилник

Многу оригинален начин да носите тетоважа во светилник и истовремено да не ја носите е да ја опишете со зборови. Ти можеш изберете своја дефиниција, речник или изберете нешто поетско, како што е литературен текст или песна.

Светилник ноќе

Илустрација на светилник ноќе

Конечно, светилник ноќе изгледа одлично. За овој дизајн можете да бидете инспирирани од илустрации како оние на фотографијата, со многу употреба на прекрасно индиго сино и aвездено ноќно небо. Искористете ја можноста да ја персонализирате со со theвездието на вашиот хороскоп!

Каде можеме да направиме тетоважа на светилник?

Кога одлучувате за страница, Decideе мора да го земеме предвид дизајнот и неговата големина за да одлучиме каде ќе го истетовираме. На пример, наједноставните и најмалите тетоважи се идеални за носење на зглобот, глуждот, вратот, рацете ...

За поголеми дизајни, многу е подобро ако се определиме за страница што природно го врамува дизајнот. Фаровите, имаат правоаголна форма и се повисоки отколку што се широки, изгледаат особено добро на места како што се ногата или рацете.

Лично, ми се чини навистина убав дизајн што треба да го носиме на нашата кожа, покрај тоа што етој значењето на тетовирање на светилник е навистина убаво и едноставно. Светлината што ќе ни помогне да го најдеме патот во мракот, надежта што ќе не придружува во тешки времиња и ќе ни помогне да го најдеме патот дома.

Црно-бел светилник

Како и обично, уживајте во тетоважата на нашата кожа, која покрај тоа што е добар дизајн, има и значење што ја надминува естетиката е навистина одлично, вистина? Кажете ни, дали имате дизајн сличен на овој? Дали ви се допаѓа неговото значење? Известете ни во коментар!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.