Како да бидете уметник за тетоважи: основите што треба да ги знаете

Како да се биде тетоважа

Ако некогаш сте се запрашале како да бидете уметник за тетоважи затоа што нема ништо што претпочитате на овој свет отколку да ја насликате кожата трајно со вашата уметност, не грижете се, тука ќе ви дадеме неколку први чекори што можете да ги следите за да ја водите вашата кариера.

Е видите дека учите како да бидете уметник за тетоважи Не е воопшто лесно и бара многу напор и жртва за да се направи тоа добро. И факт е дека неуспехот во тетоважата може скапо да ве чини, и вие и вашиот клиент!

Научете да цртате

Како да се биде тетоваж на рацете

Очигледно, првото нешто што треба да го научите пред да бидете уметник за тетоважи е да цртате, и не само добро, туку и многу добро. Тетовирањето не е ограничено само на трагање на шаблони на кожата на клиентот, но најдобрите тетоважи имаат свој стил кој ги разликува од другите и оној што ги тера да бидат познати и да имаат редица пред вратата на нивното студио.

Зошто Од витално значење е не само да можете да копирате, туку и да сте во можност да се соочите со вистински предизвици, како што е дизајнирање на свои парчиња и направи ги толку спектакуларни што ќе ги оставиш сите со отворена уста (не, трикот што со шест и четири го правам твојот портрет не вреди).

Учете напорно и вежбајте уште повеќе

Како да се биде зелен тетоважа

Иако нема место што може да понуди официјални акредитации за тоа како да станете уметник за тетоважа. И покрај тоа, Препорачливо е да се пријавите на курс за да го консолидирате знаењето и да го примените во пракса (колку што вашите пријатели се подготвени да направат бесплатна тетоважа). Coursesе најдете курсеви во различни центри, иако еден од најпрепорачаните е оној што го нуди Официјалното училиште за мајстори за тетоважи, со канцеларии во различни градови и отворен од 1984 година.

Штом научите како да бидете уметник за тетоважи, вашиот пат не завршува, бидејќи ќе треба да ја практикувате својата уметност во пракса. Најдоброто нешто е да научите во студија што ви се допаѓа пред да започнете да ги отворате своите за дополнително зајакнување на вашето знаење.

Се надеваме дека ги решивме вашите сомнежи за тоа како да бидете уметник за тетоважи. Кажете ни, дали имате искуство во оваа област? Дали би препорачале курс или совет некому? Запомнете дека можете да ни кажете што сакате во коментарите!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Педро В. dijo

  Здраво. Одлична статија, која опфаќа многу од сомнежите што сите ги имавме кога започнавме со ова. Почнав пред 3 години на курс ЕСАП ( https://www.esapmadrid.com/ ) и вистината е дека јас сум многу задоволен од мојата одлука да го водам мојот работен век по овие патишта.

  Со почит