Како можам да се грижам и да ја одржувам мојата тетоважа?

Нега на тетоважи

Како да се грижите и одржувате своите тетоважи е најделикатниот и најважниот дел од оваа уметност, бидејќи сите ние сакаме да ги имаме нашите тетоважи секогаш во добра состојба, На секогаш живописни бои y црнци дека тие продолжуваат да бидат способни за апсорбирање дури и најсветлата светлина. Но, се случува тоа, еднаш лузни цртање, започнува страшниот процес на промена на бојата тоа за некои трае со години, а за други едноставно со месеци

Во тетовирањето сакам да напишам за некои креми и нега така што нашите тетоважи ќе останат спектакуларни и живи подолго. Не смееме да заборавиме дека тоа е уметност за живот и нејзината заштита и грижа ќе и овозможат секогаш да биде во добра состојба.

Видови креми за грижа за тетоважата за време на заздравувањето и одржување по неа

Откако ќе завршиме со сликање на нашата кожа, препорачливо е да користите крем кој помага за заздравување и одржување на бојата, но ...Кој крем работи најдобро? Тоа е прашање што многумина си го поставуваат и поради голем број на брендови што постојат на пазарот може да бидат огромни, затоа ве сакаме подаде подадена рака да си го олесни животот малку.

Таму веќе се познати алкохолни или креми на база на вода кои се продаваат во сите аптеки и дека вие сте биле протагонисти на нашата грижа многу години (најјасен пример е Бефантол), но во последниве години имало брендови кои, како мастила), употреба поприродни и помалку агресивни состојки за кожа и тетоважи.

Една од овие нови креми се вегански кремови тие само имаат состојки извлечени од растенија или креми базирани на канабис, кои бр тие имаат THC, тие се тотално легални и препорачани. Лично, вторите се оние што ги користам и имаат многу чувствителна кожа и бара многу грижа.

Во моментов има многу креми способни за лекување и одржувајте ги нашите тетоважи живи и убави за време на неговото заздравување, но не смееме да заборавиме дека во земји како Шпанија има многу сончеви денови во годината и сонцето може направи хаос во нашите дизајни и бои, откако ќе заздрави тетоважата, затоа не смееме да заборавиме да користиме заштитни креми во текот на месеците со повеќе часови сонце, бидејќи тие се оние кои сме најдолго изложени на неговото зрачење.

Грижа и одржување за време на заздравување и после

Според мое мислење, јас би препорачал, за време на заздравувањето, а вегански крем (има многу брендови на пазарот) оттогаш нега и хидрат кожата многу добро и тие не се агресивни.

Откако ќе се излечи нашата тетоважа, јас Јас сè уште го користам истиот крем да го задржи Или, во рамките на истата марка, барам крем специјализиран за одржување на тетоважата откако ќе се излечи.

Ги пробав сите три марки (Тетоважа од мелем, Лист Про y Веганска тетоважа) И за мене сите се одлични, преференциите се на вкусот на потрошувачот. Тие се многу лесно се шират креми на кожата, не ме оставаат леплив y тие ги одржуваат боите живи како свежо надвор од студиото.

Секое крем фактор 50 или + es многу добар избор за да се заштити тетовираната површина, но исто така и брендовите кои нудат креми за нега на тетоважи тие обично продаваат креми за сончање за истото со природни и специфични состојки за заштита на тетоважата.

Овие креми за сончање се оние што ги користев и многу добро ми одеа. Јас ја задржав тетоважата заштитени многу часови, тие не одат со вода ако одам на плажа или базен e тие многу добро ја навлажнуваат кожата на тетоважата.

Други форми на заштита

Конечно, да ви кажам дека не постојат само креми за заштита на тетоважите, туку можеме да најдеме и други помалку суптилни начини на грижа за нив како на пр. лажни ракави за рацете и нозете, но сè уште не сум сретнал некој што носи ваков вид на заштита.

Како и да е, се надевам дека ви се допадна оваа прва статија што ја напишав и ги чекам вашите коментари.

Слики: Сопствени веб-страници на брендови и Криејтив комонс.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)