Катана тетоважи, јапонски меч

За да ја направите вашата катана уникатна, земете ги предвид деталите како што е рачката

(Извор).

Тетоважите на Катана го прикажуваат суштинскиот јапонски меч, тоа прекрасно заоблено и смртоносно парче што сме го виделе во аниме како Руруни Кеншин и кое дури заработи свое место во историјата на кинематографијата благодарение на филмовите како Kill Bill.

Затоа, без сомнение, тетоважите со катана заслужуваат статија. Во ова Ќе се занимаваме со некои куриозитети на ова скапоцено оружје со многу историја, покрај тоа што ќе зборуваме за неговото значење и да ви каже како можете да го искористите тоа со неколку идеи. И ако сакате повеќе, ви ја препорачуваме оваа друга статија за традиционални јапонски тетоважи.

Значењето на катана тетоважи

Значењето на тетоважите со овој прекрасен меч како протагонист е тесно поврзано со воините кои ги носеле, самураите. Овие жестоки воини не само што беа страшни, туку имаа и многу рафинирана култура и висок код на чест. Ова се токму елементите што ги претставуваат катаните: чест, жестокост и сила.

Куриозитети на катаните

Змејовите и другите јапонски мотиви се многу чести

(Извор).

Катаните се многу интересно оружје со многу историја. Тие се карактеризираат со тоа што имаат а закривен нож и за создавање од чудесни мајстори, кој би можел да потроши години на едно парче. Како што можете да замислите, има многу куриозитети кои ќе ве натераат уште повеќе да сакате да имате една од овие тетоважи.

Првите катани

Првите катани се појавија во периодот Муромачи (што оди од 1336 до 1573 година) и тоа не беше со магија, бидејќи тие беа еволуција на сасугата, кратко оружје со кое се бореле самурајите пешки и што се „издолжувало“ бидејќи во тоа време оружјето долго било мода, што доведе до појава на катаната која сите ја знаеме.

Катана во Втората светска војна

Девојка во кимоно и катана

(Извор).

Катаните не биле само нешто на античките самураи, јапонската војска од Втората светска војна исто така носела еден од овие мечеви на своите појаси. Всушност, толку многу мораше да се направат и за толку кратко време што нивното производство мораше да им се довери на занаетчии кои немаа идеја за процесот како да се создадат овие мечеви, како и користење на други материјали освен тамахаган челик, кои моментално не се сметаат за вистински катани во Јапонија.

Тешкото одржување на катаните

Ако имате катана (пазете дека во некои земји таа е нелегална), ќе ве чини многу за да ја одржувате, бидејќи ќе ви треба специјално масло (наречено chōji) за добро да се хидрира сечилото. Исто така, за да не се оштети непоправливо, ќе мора да го чувате хоризонтално, со чаршавот свртен нагоре и во капак. Да се ​​стави крај, ќе треба одвреме-навреме да го проветрувате така што ќе го вадите од капакот за да не се формира мувла.

Идеи и како да ги искористите овие тетоважи

Има многу различни опции за да најдете тетоважа со катана која е во исто време оригинална, обично комбинирајќи го со друг типичен елемент на јапонската култура, како што се цвеќиња, канџи, бонсаи...

катана стилови

Една од првите работи што ќе треба да ги одлучите за вашите катана тетоважи е стилот што сакате да го следите. Иако еден од најпопуларните е традиционалниот јапонски, има многу други кои можат многу добро да функционираат. (елеганцијата на ова оружје игра многу во негова корист), на пример, реалистичкото, традиционалното или дури цртан филм ако сакате да има аниме допир.

ставки за споделување

Катаната може да биде придружена со многу различни елементи кои не само што ќе го комплетираат дизајнот и ќе и дадат многу интересен пресврт, туку и може да донесе ново значење. Меѓу најпопуларните наоѓаме елементи како што се:

  • Цвеќиња Јапонците не само што се големи обожаватели на цвеќињата поради нивната убавина, туку имаат многу значења поврзани со нив, а тие се и протагонисти на хаикуси со голема убавина. Меѓу најрепрезентативните, Јапонците особено ги ценат цветовите од цреша, хризантеми, божури, цветови од слива... Имајте на ум дека бојата на овие елементи исто така може да игра важна улога во финалниот дизајн.
  • Други природни елементи. Дека Јапонија ја сака природата не е мистерија, па затоа не е невообичаено да се најде катана тетоважи придружени со други природни елементи како лисја (јавор, црн бор, цреша, евла...), бамбус, животни (мајмуни со црвено дно, кучиња ину, мачки со кратки нозе...) или дури и метеоролошки елементи (облаци, месечина, сонце...).
  • канџи. Користењето пишување во тетоважа на јазик што не го знаеме е секогаш незгодно, затоа од витално значење е да најдеме професионалец (а не само речник ако не сакаме да се зафркаваме со некој хомоним) кој знае точно да ни каже како да го напишеме она што сакаме да го ставиме на целниот јазик. Случајот со катаните не е исклучок.
  • Енсо. За крај, катаната може да биде придружена и со кругот енсо, за кој веќе повремено зборувавме, а типичен елемент на јапонската калиграфија што ги симболизира просветлувањето, силата и елеганцијата на универзумот, и во која спонтаноста е важна повеќе од совршенството кога се прави кругот.

Каде да ставите тетоважа со катана

Има многу места каде што можеме да ставиме каква било тетоважа која има катани како протагонисти, ќе треба само да се обидеме да го направиме врамено на природен начин. Затоа, побарајте место кое е природно вертикално, како раката или ногата, или што следи хоризонтална линија (реална или замислена) како клучната коска или под градите.

Тетоважите на Катана можат да бидат неверојатни, добро комбинирани, едноставни се, елегантни и содржат неверојатна сила. Кажете ни, дали имате некоја тетоважа од ваков стил? Што ти значи тоа? Дали мислите дека изоставивме нешто да споменеме?

Фотографии од тетоважа на катана


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.