Селтички тетоважи, симболи на античка култура

Селтички тетоважи

Ако неодамна зборувавме за викинг симболи тетоважи, денес ќе го сториме тоа за телтовите на Селтик. Подгответе се да научите малку повеќе за симболите на оваа древна култура!

Трисквел, тајната е во трите

Тетоважа на Селтик јазол

(Извор).

Погрешно се верува дека овој симбол е од келтско потекло кога се чини дека за прв пат бил виден во неолитот. Иако да, Келтите го обожаваа дизајнот и го прилагодуваа на нивниот стил. Y претставува многу работи, во зависност од тоа кој го толкува, сите базирани на три елементи: умот, духот и телото; сегашното минато и иднината; раѓање, смрт и повторно раѓање... Исто така, како келтска тетоважа изгледа многу кул. ?

Дрвото на животот

Друг добро познат келтски симбол е дрво на животот, исто така познат како Кран Бетахд. Добро е познато дека Келтите ја почитуваа природата бидејќи им обезбедуваше вода, храна и засолниште. Тие дури веруваа дека дрвјата се предци на луѓето и дека се порта кон духовниот свет.

Трикетра

Тетоважи на Селтик Шамрок

(Извор).

Уште еден пример дека Келтите верувале дека сè има три нивоа: физичко, ментално и духовно. Се верува дека трикетрата има моќ на лекување, плодност и живот. И тоа го претставува женскиот дел од универзумот.

Келтскиот крст, да не се меша со христијанинот

Оваа верска икона е формирана од крст со круг кој го опкружува нејзиниот пресек. Има такви кои велат дека тоа започнало со доаѓањето на христијанството во Ирска, иако има и такви кои велат дека тоа е многу порано симбол и дека нема никаква врска со христијанството. Иако се чини дека обајцата имаат исто значење и тоа е да се заштитат од злото. Значи, со оваа келтска тетоважа би биле добро заштитени.

Знаеме дека оставивме неколкумина во траење, но написот не дава за повеќе. Сега останува на вас да ни објасните во коментарите што сакате во врска со телтовите на Селтик. Дали сте направиле нешто? Дали планирате да направите трикел?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)