Кратки фрази од животот за тетовирање на повеќе јазици

на кратки животни фрази за тетоважа тие секогаш се еден од дизајните што најмногу ни се допаѓа. Зошто? Па, бидејќи тие укажуваат на состојба на ум и во повеќето случаи, тие нè водат кон многу пооптимистичка мисла. Начин на соочување секој ден од друга гледна точка.

Затоа има многу луѓе кои се одлучуваат за кратки фрази од животот за да направат тетоважи. Секако, ако веќе сте размислиле за тоа, сигурно ве напаѓа ново сомнение. Бидејќи има толку многу модели за избор,на кој јазик ќе ја истетовираш фразата во прашање?. Денес ве оставаме најизбрани и најоригинални на различни јазици.

Кратки фрази од животот до тетоважа

Ако со кратка реченица можеме да кажеме многу повеќе отколку што мислиме. Не станува збор за потреба да изберете многу комплициран дизајн за да добиете одличен резултат. На помали тетоважи тие содржат единствена убавина. Се разбира, во овој случај се додава значењето на секоја фраза. Што може да доведе до вистински уметнички дела.

Кратки фрази на шпански јазик

Почнуваме од кратки реченици на шпански јазик, кои како што си замислувате, се многубројни. Се разбира, секогаш сме подготвени да ви го понудиме најдоброто резиме од нив.

 • Lifeивотот е тежок, јас сум потежок: Без сомнение, фраза за голема самодоверба, но тоа нè води да се соочиме со животот на позитивен начин.
 • Болката е неизбежна, страдањето е опционално: Колку пати сте ја виделе оваа тетоважа? Се уште ни се чини како успех.
 • Вие одлучувате колку високо сакате да летате: Затоа што никој не може да ги закочи вашите крилја, ниту вашите желби или цели.
 • Ниту еден сон не е преголем, небото е граница: Уште еднаш, границите во вашиот живот ги поставувате вие. Ако имате сон, да се борите за тоа.

Кратки фрази на латински јазик

La Латинска убавина Тоа се рефлектира и во кратките фрази од животот до тетоважа. Иако се нарекува мртов јазик, има уште многу живот и ќе го има на нашата кожа. Кој од следниве примери ви се допаѓа најмногу?

 • Carpe Diem: Една од најтетовираните фрази е оваа. Без сомнение, начин да си кажеме себеси дека мора да живееме во сегашноста и во моментот.
 • Амат курам победа: Победата ќе биде за оние кои се трудат. Значи, ако сакате нешто во овој живот, мора да го добиете преку борба и упорност.
 • Груб дум спиро: Сè додека дишам, има надеж. Уште една од најоптимистичките фрази што мора да ја примениме во нашиот живот. Иако понекогаш скоро и да се откажуваме, секогаш постои излез.
 • Темет ношче: Запознајте се. Прво треба да знаеме добро кои сме и што сакаме, така што патот е многу полесен отколку што очекуваме.

Фрази за тетовирање на англиски јазик

Еден од меѓународните јазици немаше да ја пропушти оваа парада на кратки фрази за тетовирање. Англиските фрази се по ред на денот. Значи, тука ви оставаме некои од најгледаните или најпознатите, како и оригинални.

 • Бидете среќни: Без сомнение, концизна фраза што кажува многу повеќе. Да се ​​биде среќен е една од најголемите цели што ги имаме во овој живот. Значи, мора да вежбаме со пример за да стигнеме таму.
 • Liveивејте секој ден како да сте последни: Треба да живеете секој ден како да ви е последен. Многу вистинска фраза!
 • Учете од вчера, живејте за денес и надевајте се на утре: Треба да научите вчера, да живеете и да уживате во сегашноста и да се надевате дека ќе се соочите утре.
 • Сакај го животот што го живееш: Совршена игра на зборови за да ни кажете да го сакаме животот што го живееме.

Фрази на француски јазик

Што можеме да кажеме за францускиот јазик? Без сомнение, тој е еден од оние што се сметаат за многу сензуални. Можеби благодарам ви се допаѓаат некои од овие убави фрази на француски јазик и можете да го впиете овој квалитет.

 • L'essentiel е невидлив pour les yeux: Ние ги користиме нашите очи за да видиме сè што нè опкружува, но мора да знаеме дека најважната работа во животот е невидлива пред нашите очи.
 • Компренд, најмил помилувач: Да се ​​разбере е да се прости.
 • Тоа е животот: Ова е живот и вака треба да го живееме во целост.
 • Je suis ce que je suis: Јас сум она што сум.

Англиски, француски, шпански или латински се едни од најбараните јазици кога бараме фрази за тетовирање. Во огромното мнозинство на случаи, самиот јазик не е важен, туку сè што вклучува секоја од кратките фрази што ви ги прикажавме денес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Liz dijo

  многу добра страница

  1.    Сузана бодој dijo

   Ви благодарам многу за вашите зборови, Лиз! 🙂