Идеи за магични тетоважи кои ќе ве воодушеват

Пентакулата е еден од најпознатите магични симболи

(Извор).

Можеме долго да зборуваме за магичните тетоважи, бидејќи магијата е разновидна како и човечката раса.: од бела магија, вештерки, Вика, црна магија, некроманци, древни таинствени ритуали, келтска култура, викинзи... па дури и Хари Потер.

Денес ние не само што ќе зборуваме за тоа што е магија и нејзиното потекло, туку и ќе ви дадеме многу различни идеи за различни видови магија така што, меѓу овој избор на магични тетоважи, ќе ја најдете вашата омилена. И, во случај да останете да сакате повеќе, ви препорачуваме да ја прочитате оваа друга статија за астрални тетоважи.

Што е магија

Магијата се обидува, преку ритуали и суеверија, да измисли низа натприродни ефекти. како, на пример, да натераме некој да се заљуби, да ни го зголеми богатството или дури и бесмртноста.

Магични кристали во претходна скица

(Извор).

До неодамна, науката и магијата одеа рака под рака: не за џабе античките исцелители би можеле да бидат обвинети за вештерство кои, преку знаењето пренесено од генерација на генерација, го измешале суеверието со науката за да препишат лековити билки, да излечат забоболка или да ја смират раната.

Во многу општества, и со текот на годините, фигурата на волшебникот, шаманот или волшебникот добиваше големо значење при носењето одлуки за животот. Во свет каде што иднината беше неизвесна и имаше многу опасности, понекогаш успехот на битката зависеше од предзнаците, погодно или не, што една свештеничка ќе му го донесе на генералот пред портите на борбата.

Вештерките користеле многу работи за да прават магија

(Извор).

Иако моментално магијата нема, барем за повеќето луѓе, толку важно и централно место во нашето постоење, вистината е дека Продолжува да пренесува голема фасцинација, па не е невообичаено да биде инспирација за голем број магични тетоважи..

Идеи за магични тетоважи

Магичните тетоважи можат да бидат на многу начини, колку што може да има магија. Овде ви даваме многу идеи со најпопуларните, кул и фасцинантни:

викиншка магија

Преку руни, магии и читање на знаци во природата, Викинзите имаа голем магичен универзум, многу развиен и секако многу фасцинантен. Како што рековме, еден од неговите најпознати елементи се руните, букви со голема моќ и кои моментално можат да се видат врежани во антички камења на далечниот север. Оревот, на пример, е рунски симбол кој ги симболизира деветте светови на викиншката космологија.

магични тетоважи

Магијата е насекаде и во секого, и иако зема различни имиња и форми, нејзината суштина останува иста. Еден од најфасцинантните примери се тетоважите Сак Јант, од Тајланд, кои бараат не само да ја тетовираат вашата кожа со сложени линии на санскрит, но и да ги подобрите вашите силни страни и да ве заштити од лоша среќа.

Хари Потер, најпознатиот волшебник

И ако зборуваме за магични тетоважи, не можеме да го оставиме најпознатиот волшебник, Хари Потер. Имате многу различни опции да ве инспирираат, бидејќи во овие книги, ако нешто остане, тие се симболи и имагинација: за почеток, симболот на смртните реликвии каде што се чува парче од душата на Волдеморт, како на фотографијата, но и мапата на мародерите, огнениот пехар, стапчињата, Нимбус 2000, селекторот на капи, Хедвиг, фантастични слатки, напивка со полисок...

љубовна магија

Фикцијата не само што се храни со посветла и попозитивна магија, понекогаш наоѓа инспирација и во древните магии кои повикуваат страшни чудовишта од другите реалности., од други универзуми потопени во хаос и лудило... е случајот со симболот на древните или таинствениот симбол на митовите за Ктулху, за кој се вели дека ги држи настрана исконските богови, а кој, патем, се заснова на во пентакулата, класика на магија.

магии на сонцето и месечината

Сонцето и месечината, два традиционално магични елементи

Еден од најпознатите и најтипични елементи во магиите на белата магија се сонцето и месечината, чие влијание може да одреди чекор што треба да се следи во магија и да инспирира безброј тетоважи. Да им дадеме магичен допир, Тетоважата можете да ја комбинирате со други елементи како што се петоклиња, тарот карти, нишала... Во секој случај, заедно можете да го претставите балансот на силите на денот и ноќта, нешто многу типично за друг магичен елемент par excellence, јин и јанг.

Вештерки, магични жени

Без сомнение, Ако некој ја земе тортата кога станува збор за магија, тоа се вештерките, оние фасцинантни жени. кој напамет ги знаел силите на природата и знаел како да ги натера да дејствуваат во нивна полза. Меѓу другите убавини, се вели дека вештерките го обожавале сатаната, дека можат да уништат цели култури и дека можеле да ја контролираат нивната форма како што сакаат. Жените надвор од општеството можат да бидат одлична инспирација за тетоважа која комбинира добро позната слика со женско зајакнување.

магија со карти

Покер картичките се користат за правење магија

И завршуваме со еден од најголемите елементи на магијата: картите, во тој случај наоѓаме два вида. Најпрво, типични магионичарски карти, оние на покер шпил, кои со малку вештина можат да станат магичен елемент што ги изненадува роднините и непознатите.

Но, веројатно најпознатите магични карти се оние на таротот. Можете да земете инспирација од вашата омилена голема аркана за да добиете импресивен дизајн, особено ако мудро го избирате стилот: на пример, со арт нуво допир тие можат да бидат импресивни. Играјте со бојата и значењето на картичката за да добиете уникатен дизајн.

Се надеваме дека оваа статија за магична тетоважа ве инспирираше да направите уникатна тетоважа, врз основа на стари или нови ритуали. Кажи ни, дали веруваш во магија? Дали сте биле инспирирани од неа да се тетовирате? Можете ли да ни кажете каков е вашиот дизајн?

магични слики од тетоважа


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.