Мала тетоважа од Буда, наједноставниот и најчувствителен будизам

Мала тетоважа од Буда

(Извор).

Un тетоважа Малиот Буда е многу елегантен начин да ја исповедате својата вера во будизмот (или носете некој од неговите симболи).

Во оваа статија ќе зборуваме за овие тетоважи и други симболи кои се однесуваат на оваа религија и кои изгледаат одлично како едноставни и мали дизајни.

Ситни тетоважи на Буда

Тешко е да се направат тетоважи со големиот протагонист на будизмот со мала големина. Речиси сите дизајни што го имаат како централен елемент имаат одредена големина за да можат да ги извршуваат сите детали или дури и да ја придружуваат централната фигура со други симболи.

Сепак, неколку трикови можат да ви го олеснат животот. Прво на сите, тој го претставува Буда во добро позната позиција, онаа на цветот на лотосот. Ако се одлучите за дебеличка, насмеана Буда, ќе биде полесно и да го препознаете.

Исто така, имајте на ум дека подетално, толку поголем дизајн треба да биде. Затоа е добра идеја да правите без засенчување и боја, односно да ги оставите само основните работи.

Други симболи на будизмот

Unalome мала тетоважа од Буда

Ако сакате мала тетоважа во Буда, но сакате да користите други типични елементи на будизмот, можете да изберете многу симболи кои изгледаат одлично во многу мали дизајни.

На пример, цветот на лотос е еден од најкласичните и најубавите симболи на будизмот. Поддржува и реален дизајн и поидејно, дури и комбиниран со други елементи на будизмот, како што е необичниот, што го покажува животниот пат на една личност. Конечно, друга интересна опција се очите на Буда, со кои можете да имате мал дизајн, но со светли бои.

Се надеваме дека ве интересираше овој напис со можности за мала тетоважа на Буда. Кажете ни, дали имате слична тетоважа? Кажете ни сè што сакате во коментарите!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.