Мали, елегантни и скапоцени јапонски тетоважи

Мали јапонски тетоважи

На јапонски тетоважи малите можат да најдат инспирација во многу различни мотиви од оваа богата култура, секој со својата поврзана симболика.

Зошто во оваа статија за тетоважи малку јапонски ви подготвивме список со неколку идеи да ја направите вашата тетоважа уникатна.

црешови цветови

Цветовите на црешата се една од најголемите инспирации за мали јапонски тетоважи. Деликатни и ефемерни (тие се појавуваат само неколку недели годишно) тие се амблем на јапонското царско семејство и еден од најчесто повторуваните мотиви во тетоважите инспирирани од културата на оваа земја. И со својата бела или розова боја и со елеганцијата на црно-белата боја тие се совршени.

Кањис

Кањи се уште една од inspвездените инспирации за овој вид тетоважи. Не останувајте само на ваше име (покрај тоа, катаканата е подобра за овие случаи), имате стотици кањи поврзани со прекрасни концепти како што се убавина, зима или сливи. Дури и пробајте хаику ако сакате повеќе од една, но проверете дали е правилно напишано.

Оригами

Јапонците се познати по извонредни ракотворби. Меѓу најпознатите е оригами, уметноста на виткање хартија. Иако најпознати се крановите, постојат сите видови оригами: слонови, лисици, цвеќиња ... Комбинирајте ги во едноставна црна и бела боја или со допир со акварел за да ги искористите.

Домашни миленици

Со миленичињата не мислиме на вашето куче ловџиски пушки, туку другата страст на Јапонците, кои имаат миленичиња за сè: од Хелоу Кити до други по curубопитни (да ги наречам некако) како myими Хатори, нинџата со глава на кондом промовира безбеден секс во Јапонија, имате на располагање цел (бизарен) свет на домашни миленици.

Малите јапонски тетоважи се преслатки и можат да бидат многу стилски. Кажете ни, имате ли вакви тетоважи? Не заборавајте да ни кажете што сакате во коментарите!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.