Маорски нараквици, нивната историја и еволуција

Маорски нараквици за мажи

Сите маори тетоважи Тие имаат голема традиција зад себе. Покрај самата традиција, тие носат и култури, начин на размислување и најстарите цивилизации. Затоа ќе се соочиме со еден од најстарите дизајни. Но, во нив, ние сме оставени со маори нараквици.

Тие се многу барани, па затоа е вообичаено да се види области на рацете и рамената украсени со овие симболи. Не само кај мажите, туку и жените се осмелуваат со финиш како посебен како овој. Денес ќе откриете малку повеќе за нејзината историја, еволуција и нејзините најскриени тајни.

Потекло на маорските нараквици

Маорски тетоважи се сите оние кои се исто така навлезени во квалитетите на т.н. полинезиски тетоважи. Тоа беа членовите на племињата кои започнаа да ја украсуваат својата кожа. Во Полинезија, кој имал таква тетоважа, се сметал за член на висок социјален статус. Да се ​​диференцираат, имаше неколку различни дизајни. Исто така, мастилото имаше посебно внимание.

Повеќе од сè затоа што не беше како што го знаеме денес. Блаженство мастилото беше резултат на комбинирање на разни природни елементи, како што може да биде изгореното дрво. Исто така, се зборуваше за мали инсекти на кои им беше дозволено да се исушат и се доби многу сит прав што ќе донесе еден вид мастило. Значи, традицијата и културата се здружуваа за да бидат отелотворени во кожата.

Видови маорски нараквици

Маорски тетоважи на рацете

Иако може да ни се чини, нема две тетоважи од овој тип. Секогаш ќе има нешто што многу добро ги разликува. Не заради големината, туку заради сите оние симболи од кои ќе биде составен. Беше речено дека во племињата, пред да преминат на самата тетоважа, тие се обидоа да ја запознаат личноста малку повеќе. Само на овој начин можеше да се примени една или друга тетоважа. Денес имаме среќа што само ние сме во можност да избереме дизајн што најмногу ни се допаѓа.

Од 90-тите години на минатиот век, идејата за маорски тетоважи започна да се шири. Иако, како што веќе рековме, нивната традиција датира многу години наназад, западниот свет ја сфати вредноста што ја имаа и убавината што ни дозволија да ја покажеме. Без сомнение, нивните племенски форми биле успешни. Оттука, и денес тие продолжуваат да бидат меѓу најбарани тетоважи.

Дизајни на нараквици од Маори

Која маорска нараквица можам да направам?

Вистината е, тешко е да се одговори на прашањето. Повеќе од сè бидејќи само еден може да го избере тој дизајн што најмногу му се допаѓа. Но, да, најдобро е да дознаете малку пред тоа. Како што споменавме, овој вид тетоважи има многу разновидни форми и симболи. Традицијата е во нив, но тие носат и разни симболики. Значи, не боли што кога имаме јасен дизајн, ајде да направиме малку истражување за да откриеме дали е тоа вистинско значење и да знаеме што навистина ќе носиме на нашата кожа. Иако како што многумина велат, значењето може да го дадеме и нас.

Симболи на маорски тетоважи

Елементи за формирање на вашата тетоважа на племенската лента

Кога зборуваме за композиција, секогаш потенцираме дека е подобро да се испита неговото потекло. Но, исто така, не боли што знаете кои елементи можат да го формираат. Од една страна, ќе се сретнете спиралата, како и куката. Вториот има значење на просперитет и здравје. Поврзаната форма што ја носи двојната или тројната пресврт ќе им отстапи место на loveубовта, како и на пријателството и лојалноста помеѓу две лица.

Манаината е еден вид чувар со тело на човек и глава на птица. Симболот на добрата пар совршеност е Хеи тики и исто така може да биде дел од вашите маорски нараквици. Ако сте виделе некоја таква тетоважа со финиш сличен на оној на рибните лушпи, тогаш тоа укажува на изобилство, а исто така и на здравје.

Слики: tattoo-journal.com, tooptattoo.blogspot.com.es, Pinterest, belagoria.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.