Нордиски симболи тетоважи, антички талисмани на моќ

Северни симболи

Тетоважи симболи Нордијците се засноваат на талисманите на фасцинантна и античка култура, оној на Викинзите, кои се потпираа на овие симболи на моќ, користени како талисмани.

Следно ќе го видиме значењето на три симболи нордиски: рака аегишјалмур, На Свефнтхорн и вегвисир. Прочитајте за да дознаете!

El аегишјалмур, заштитник на воинот

Нордиски симболи Егишјалмур

Егишјалмур, кој може да се преведе како „кацига на Егир“, е заштитен симбол со исландско потекло. Тој се сликаше меѓу очите на носителот непосредно пред битката за да стане непобедлив и да го исплаши непријателот. Неговото постоење се споменува во различни викиншки саги. Интересно е што во предхристијанско време се спортуваше и во форма на тетоважа, па затоа може да биде одлична идеја да се носи денес.

Svefnthorn, Дормидината од минатото

Svefnthorn е еден од најпознатите iousубопитни нордиски симболи. Тоа е магија што се користи за подобро спиење, со уверување дека во текот на ноќта ќе бидеме безбедни. Имајте на ум дека еден ден пред битката, на Викинзите најверојатно ќе им биде тешко да спијат поради нервите, со какви амајлии како овој (кој патем, нема дефинирана форма, но се користи за да се претстави со вид стрели) беа од вообичаена употреба за да можат да станат одморени и подготвени за борбата.

Вегвисир, исландски компас

Нордиски симболи Бјорк

(Тетовираниот вегвисир на Бјорк. Извор).

Конечно, вегвизирот е уште еден од симболите на север, со исландско потекло, што ќе го видиме. Иако не може да се смета за Викинг, бидејќи се споменува само во еден извор и не знаеме дали бил многу популарен меѓу неговите луѓе, има најинтересно значење. Вегвизирот или „тој што го покажува патот“ е симбол што го штити носителот, спречувајќи го да се изгуби при какво било невреме.

Нордиските симболи се многу интересни и можат да изгледаат одлично како тетоважа, нели? Кажете ни, дали имате некои? Запомнете дека можете да ни кажете што сакате, само треба да ни кажете во коментар!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.