Откријте ја најстарата продавница за тетоважи во светот, дали можете да претпоставите колку долго е активна?

Тетоважа на раката

Дали некогаш сте се запрашале што е тоа најстарата продавница за тетоважи во светот? Некој може да помисли на поранешна позиција во Полинезија, можеби во деветнаесеттиот век, носено од татко на син, посветено на убавата уметност на традиционална тетоважа...

Но, не е така. Одговорот ќе ве изненади. Продолжете да читате за да дознаете повеќе!

Оригинални и доживотни сувенири

тетовирање во црно-бело

Пред многу, многу години, повеќе од СедумстотиниВо Ерусалим сè уште немаше разгледници и аџии кои требаше да ги прават своите работи за аџилак во жешките и правливи улици во главниот град, мораа да преземат друг вид се сеќавам дома

Зошто аџиите одлучија да ги земат овие оригинали сувенири на вашата кожа тоа е помалку чудно отколку што звучи. На христијани тие носеа крстовидни тетоважи и името Христово за да ги идентификува. Со доаѓањето на посетители кон Светата земја, ова стана уште почеста и патниците почнаа да се обележуваат за да се сетат на нивниот премин низ таа земја и нивните посветеност на религијата.

Тетоважи од минатото и денес

Ерусалим

Ерусалим, градот во кој се наоѓа најстарата продавница за тетоважи во светот.

Поради Ерусалимски верски туризам, типично за стотици години, најпопуларните дизајни тие оттогаш не се променија многу. На крст на Јерусалим, слики христијански o латински цитати се некои од најбараните парчиња.

Иако сега алатки што се користат се машини за тетовирање, во минатото процесот беше нешто повеќе макотрпна. Во пишувањето на времето за кое е опишана оваа постапка; во која знам го репродуцираше дизајнот кој сакаше да тетовира преку А. дрвена мувла и јаглен на посакуваното место. Тогаш тој уметник за тетоважи, со помош на a игла кои често се натопуваат во мастило, го нацрта цртежот. Конечно, парчето заврши дезинфицирање со вино.

Мало место на Кале Сан Хорхе

Внатрешност на продавници за тетоважи

Внатрешноста на најстарата продавница за тетоважи во светот (Извор).

И ова е местото каде што Семејство Разуук оди во акција. Пред четири генерации семејството се смести во Ерусалим, иако тетовираше многу подолго: негово предци тие ја научиле уметноста на тетовирање во Египет и секогаш биле поврзани со црквата.

La семејство одлучи да се смести во А. мал локален во тесна и студена уличка, близу до центарот, но тивка, која сега гордо спортува а картел демонстрирајќи ги своите повеќе од седумстотини години историја.

Тажна заграда

Тетовирање

За жал, во средината на дваесеттиот век, за време на војна Арапско-израелски, Семејство Разуук мораше да побегне во Јордан и уметноста на тетоважи за аџии ја изгуби популарноста. По враќањето, семејството успеало да се одржи продавница за тетоважи плови неколку генерации, но се чинеше дека никој од децата на сопственикот нема да се грижи за семеен бизнис.

Но, тогаш еден од синовите на семејството, Васим, тоа промени сè. Неговиот Страст за мотоцикли го натера да се интересира тетоважи и за античка традиција на неговото семејство. За среќа тој одлучи преземе продавница.

Конечно? среќен за семејство посветено на нивната уметност

Тетовирање од позади

Оттогаш, Таткото на Васим Тој се пензионираше, а неговиот син се грижеше за продавницата со неговата сопруга, која исто така многу ја сака тетоважи. Двајцата научија нови техники y тие ја модернизираа продавницата, како и дизајни и алатки, така што традиција остане жив преку модерност.

Оваа семејство Толку чудна, таа не е сигурна дека нејзините деца сакаат да го продолжат бизнисот и велат дека нема да ги притискаат. Но, тие не се плашат за својата иднина, затоа што се убедени дека традиција и уметност Themе ги повикаат, како што го викаа Васим одамна.

Како што можете да видите, историјата на најстарата продавница за тетоважи во светот Возбудливо е. А ти, дали некогаш си посетил Мастило „Разук“? Дали очекуваше да имам толку многу Историја? Споделете го вашиот мислење на коментарите!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.