Последици од тетоважи на очи

тетоважи на очи

Постојат луѓе кои ја тетовираат уметноста над она што е здраво или едноставно естетско и одлучуваат да направат тетоважи на очите. Очите се многу деликатна област на човечкото тело и секако е многу опасно да се прават тетоважи во оваа област. Тетоважите околу очите можат да имаат негативни последици врз вашето здравје, дури толку многу што можат да предизвикаат дури и слепило на оние кои ќе се решат да направат толку опасни тетоважи.

Постојат оние кои ги тетовираат очните капаци и оние кои исто така го тетовираат очното јаболко за да инјектираат мастило и дека наместо да изгледа бело, како што е природно, изгледа со различна боја, како што е црна или електрична сина. Постојат луѓе кои користат обоени контактни леќи за да го постигнат овој ефект, нешто многу посоодветно за трајно избегнување на повреди на окото.

тетоважи на очи

Шенон Ларат беше првиот кој направи ваков вид тетоважа и дозволи игла да ги боцка очите околу 40 пати се додека белиот дел од окото не се обои во сино електрично. Уште неколку луѓе го имитираа пионерот подоцна за да ги истетовираат очите. Инјекцијата во очите е дел од медицинскиот третман наречен корнеална тетоважа посветен на пациенти кои од медицински причини изгубиле осветленост во рожницата и ја враќаат природната боја на овој орган.

тетоважи на очи

Последиците од тетовирањето на очите можат да бидат инфекции, делумно или трајно оштетување на очите, па дури и окото може да престане да го произведува потребното подмачкување за да биде здраво. Исто така, видот може да се изгуби привремено или трајно. Како да не е доволно, може да се појават и субконјуктивални крварења, може да постои ризик од пренесување на болести, иритација, воспаление и во посериозни случаи, губење на окото.

тетоважи на очи

Пред да направите ваков вид тетоважа подобро е да размислите за последиците пред да следите едноставна модна ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.