Какви хигиенско-санитарни прописи мора да следат студиите за тетовирање?

 Нови прописи за тетовирање 

Дали имате студија за тетовирање или пирсинг или работите на микропигментација? Потоа треба да ги знаете санитарните хигиенски прописи што се бараат во секој центар, така што работата е секогаш 100% загарантирана. Не се сомневаме дека ги почитувате сите чекори, но исто така не боли да ги запомните.

С and повеќе луѓе одат во центри за тетовирање или студија за да можат да го доловат својот живот или нивните спомени на нивната кожа. Но, за резултатот да биде најласкавиот и помеѓу најдобрите хигиенски мерки, центарот треба да следи неколку чекори, така што сите ќе заминеме посреќни со сработеното и општо опкружувањето. Дали сакате да знаете што се тие?

Кои стандарди и санитарни мерки мора да ги почитуваат студиите за тетовирање

Има многу мерки што треба да се земат предвид, но без сомнение, мора да започнеме со најосновните, а тоа се хигиената, а тоа е, така што нашиот центар е секогаш безбеден, не можеме да го прескокнеме прописи и законодавство за здравствена хигиена Бидејќи само на овој начин и земајќи ги предвид сите ваши барања, ќе им дадеме поголема сигурност на сите наши клиенти, но и на нас самите. Кои се тие основни барања?

 • Се наоѓаме во момент од нашиот живот во кој миењето на рацете со сапун и вода е повеќе од клучноНа Затоа, исто така, во центри за тетовирање или студија тоа е повеќе од основно.
 • По миењето и со целосно чисти раце, ќе ставиме ракавици. Тие секогаш ќе бидат еднократна употреба.
 • Во случај да имаме некаква рана, мора добро да ја покриеме, со завој што, ако е можно, е водоотпорен. Но, ако ова не е можно, тогаш секогаш е подобро да се одложи сесијата.
 • По секоја употреба, материјалот треба да помине низ процес на стерилизација или дезинфекција.
 • Мора да додадете заштитен материјал како што се екрани, наметки или кој било друг елемент што го штити уметникот за тетовирање, но и самиот клиент.

Центар за тетовирање

Техники за чистење што треба да ги знаете

Откако ќе видиме кои се најчестите чекори што мора да ги преземеме за добро да ја искористиме нашата работа, мора да продолжиме да го нагласуваме методи за чистењедо. На прво место ќе треба да се обложиме на таканаречената асепса која се занимава со тоа како да ги примениме правилните хигиенски мерки, спречувајќи микроорганизмите да стигнат до нашиот живот. Но, кога не знаеме дали се таму или не, ќе прибегнеме кон антисепса, што е најпрецизна техника за чистење од сите материјали, бидејќи од него доаѓаат антисептици, кои како супстанција, ќе се збогуваат со микроорганизмите кои сакаат да влезат алатките за работа.

Така, сето ова, со добра хигиена како што велиме, може да се одржува добро контролирано. Не заборавај да дезинфицирајте, но не само тие алатки, туку и местото каде што работите (барем еднаш дневно) и други средства како што се носилки или мебелот што го користите. Без да заборавиме на стерилизацијата, која е исто така уште една од техниките што ја зачувуваат чистотата и ги отстрануваат сите видови бактерии, особено материјалот што е близу до мукозните мембрани. Чекори и процеси кои мора да се спроведат внимателно!

Мерки за хигиена во центрите за тетовирање

Како да знаете дали уметникот за тетовирање ги исполнува хигиенските стандарди

Денес нема да биде тешко да се најдат студија за тетовирање кои строго ги почитуваат мерките и хигиенските стандарди. Точно е дека тие се ажурираат и затоа, сите професионалци мора да бидат свесни за нив. Но, ако сте клиент, најдобро е секогаш да го посетувате центарот и да се уверите во тоа.

Сигурно таму ќе ги најдете сите можни индикации и знаци кои обезбедуваат навистина погодна средина за тоа. Разговорот со уметникот за тетовирање исто така ќе ви даде сигурност. Мора да проверите дали целиот материјал мора да биде стерилизиран и дали е за еднократна употреба, покрај чистење раце и употреба на соодветна заштита за нив и за нас. Секогаш ставајте се во добри раце!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.