Значења и дизајни за тетоважа на римската лента

Широка тетоважа со нараквица.

El римска нараквица тоа беше награда која им се доделува на воините за нивните воени подвизи. Тие беа направени од злато, сребро, скапоцени камења и обоени метали.

Римјаните биле препознаени по нивниот екстравагантен накит со особеноста што ги користеле сите луѓе, не само повисоките класи.

Како што ги проширија своите територии, тие вградија уметност и дизајн во изработката на нивните накит извлечени од различни цивилизации како што се грчката, египетската и етрурската.

Нараквицата беше еден од најпопуларните додатоци бидејќи, освен што беа голема награда за воините, целото население ги користеше како заштита од зли духови. Апстрактните обрасци и високо елаборираните дизајни беа многу истакнати аспекти на овој вид накит во антички Рим.

Денес тетоважа со лента на раката Тоа е нешто многу популарно, има неколку значења, но сите тие имаат некаква поврзаност со оние што се користат во античките цивилизации.

Тетоважи со римска лента и нивните значења

Тетоважа со цврста лента на раката

Тетоважа на лента со црни ленти.
Традиционално црната тетоважа на лентата за рака може да се поврзе со загуба на некој близок, бидејќи црната може да симболизира жалост или смрт. Овој тип на постојана тетоважа со бенд е за паметење на личност која ја нема.

Друго можно значење на густа цврста црна нараквица дизајнирана на бицепс, може да симболизира сила и добра енергија.

Тетоважа на лента со геометриски симболи

Тетоважа на нараквица со геометриски фигури.
Тоа е многу иновативен дизајн со одличен стил кој можете да го прилагодите по ваш вкус.
Може да се вградат различни обрасци и форми, а ширината на ширината може многу да варира во зависност од избраниот дизајн.

Минималистичка тетоважа со лента на раката

Минималистичка тетоважа со лента на раката.
Тоа е стил на нараквица за луѓе кои сакаат поедноставни дизајни. Може да биде нараквица конкретно во црна, фини линии кои лесно се сокриваат под облеката, но сепак се многу актуелни.

Тетоважа со лента со стрели

Тетоважа со лента со стрели.
Стрелките се поврзани со одредена насока во која може да се упати, било да е тоа нова патека, а животна промена. Можете да го персонализирате вашето патување и да му ја покажете на светот вашата трансформација, промена на занимање, партнер, земја, што и да сакате да споделите.

Во овој тип на дизајн, стрелките насочени напред може да симболизираат фаза на личен раст.

Тетоважа на лента со римски бројки

Тетоважа на лента со римски бројки.
Со инкорпорирање римски бројки на тетоважа на вашата нараквица и давате предокско значење, бидејќи се стари со векови и полни со историја.

Може да се користи за означување на кој било многу важен датум во вашиот живот што сакате да го паметите засекогаш. Датуми на родендени, изгубени датуми, раѓање и одржувајте го споменот жив на вашата кожа.

Селтичка тетоважа со лента на раката

Келтска тетоважа со лента за рака.
Келтите ја користеле тетоважата со лента за време на воените периоди за да привлекување непријатели, секој имал специфично значење според групата на која припаѓа.

Келтските јазли кои се појавуваат во моделите на дизајн ја симболизираат големината на универзумот, немаат почеток или крај, затоа, се поврзува со бесконечноста. Можете да ја направите оваа нараквица за да изразите бескрајна љубов или доверба кон некого, или да му изразите на светот, посебен момент што го живеете.

Селтички тетоважи
Поврзана статија:
Селтички тетоважи, симболи на античка култура

Тетоважа со трака на подлактицата

Тетоважа со трака на подлактицата.
Ставете го овој тип на нараквица за подлактица Тоа е уште еден многу популарен начин да се запре оваа тетоважа. Тие се многу елегантни, симболизираат самодоверба и припадност во групата луѓе со модерни идеологии.

Тие изгледаат одлично во црно и со средна големина, тоа е начин да му покажете на светот нешто уникатно и смело.

Племенска тетоважа со лента на раката

Племенска тетоважа со лента на раката.
Племенската тетоважа со лента на раката е многу популарна со илјадници години во различни култури и региони. Претставува одредено општество или цивилизација, тие се инспирирани од традициите кои генерално поврзани со сила, храброст и лидерски квалитети.

Црната боја е идеална за овој тип на нараквица за мажи кои сакаат да ја покажат својата внатрешна сила и со голем капацитет да бидат родени лидери во својата група.

Полинезиска тетоважа со лента

Полинезиска тетоважа со лента за нараквица.
Овој тип на дизајн станува многу популарен со текот на времето ја претставува културата на Полинезија. Како и кај другите видови дизајни ја симболизира силата и храброста на воините. Според различните геометриски форми претставуваат различни значења.

Хавајска тетоважа со лента на раката

Хавајска тетоважа со лента за рака.
Хавајската тетоважа со лента за нараквица претставува широк спектар на дизајни оттогаш ја претставува хавајската култура а се составени од флора и фауна. Тие вклучуваат желки, делфини, орхидеи, меѓу другите.

Тие се поврзани со прослави и генерално се одржуваат во чест на културните и природните убавини на местото.

Избор на тетоважа со римска лента

добие а тетоважа со лента на раката Често може да послужи како амајлија или како потсетник за многу важен настан во вашиот живот.

Други луѓе, исто така, избираат да истетовираат нараквица за да сокријат некоја несовршеност или лузна на кожата бидејќи се сеќаваме дека тетоважата може да значи изразување на нешто симболично или исто така декорација како да е скапоцен камен.

Имајќи ја на раката е начин да привлечете внимание и да се истакнете, идеален ако сакате да му покажете на светот нараквица со добро значење.

Пред многу години на тетоважи со лента за рака тие беа сите на бес, но во последно време повторно стануваат многу популарни. Една од причините може да биде тоа што тие се лесни за прикажување, а исто така лесно се сокриваат со облека.

Има еден бесконечност на дизајни на тетоважи нараквица за нанесување на бицепс или на подлактицата, каде што можете да го изберете и прилагодите дизајнот според она што сакате да го покажете.

Што се однесува до времето за правење дизајн на тетоважи од овој тип на нараквици, може да потрае приближно помеѓу 2 и 4 часа за да се заврши. Точното време ќе зависи од некои важни фактори како што се: вистинската големина на нараквицата, количината на детали, брзината на уметникот за тетовирање и болката што можете да ја издржите за време на сесијата.

За крај, како што видовме во статијата, има широк спектар на дизајни со многу различни значења за избор, а времето потребно за да се направи е релативно кратко. Сега можете да одлучите и да го изберете најдобриот дизајн за да ги споделите вашите искуства со надворешниот свет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.