Тетоважи со свитоци: најретро дизајн

Скролувајте Тетоважа

(Извор).

Свитоците тетоважи тие имаат најобичен дизајн, бидејќи го комбинира цртежот на пергаментот со некој фрагмент од текст.

Ако сакате откријте ги тајните на овие тетоважи толку ретро, Ги гледаме подолу!

Карактеристики на текстот и пергаментот

Тетоважите во кои наоѓаме свитоци обично се разликуваат со тоа што имаат фрагмент од напишан текст (или други видови пораки, како што се хиероглифи) дека сака да се истакне лицето што ја тетовира. Така, иако пергаментот е важен елемент, тој мора да биде во совршена хармонија со текстот што го содржи. Тоа е, не го засенувајте или издвојувајте се во соодветна мерка.

Од другиот голем елемент на овој вид пергамент, текстот се разликува со тоа што има минимум сериозност. Иако ќе најдеме сè во овој живот, поверојатно е дека ќе најдеме текст кој е важен за лицето кое има тетоважа (на пример, „карпеста диема“ или фрагмент од неговата омилена книга) отколку натпис кој вели „будала што го прочита“.

Работи што треба да ги имате предвид во овој вид тетоважи

Свитоци Корица за тетоважа

Кога се одлучувате за тетоважи со свитоци, се препорачува да имате низа совети да се разгледа:

  • Подобро е ако пергаментот не е многу тежок со текст или бои. Колку е поедноставен и попростран, толку повеќе дизајнот ќе „дише“.
  • Продолжувајќи со дизајнот: можете да комбинирате пергамент со други предмети (цвеќиња, свеќи, животни ...) но обидете се да ги направите елементите хармонизирани и да не стапнувате едни на други.
  • Изборот на фонт е исто така уметност. Иако од вас не се бара да користите средновековни фонтови како готски, избегнувајте употреба на модерни абери, како што се стрип-санови.
  • Последно, но не и најмалку важно, проверете дали текстот не содржи правописна грешка.

Се надеваме дека ви се чинеа интересни свитоците за тетоважи и дека овие совети ќе бидат корисни за вашиот следен дизајн. Кажете ни, дали имате таква тетоважа? Известете ни во коментарите!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.