Симболиката на Давидската везда

Давидова Starвезда на портата Иштар во 575 година п.н.е.

Давидова Starвезда на портата Иштар (575 п.н.е.)

Откако патувале долг пат, тројцата мудреци од истокот ќе пристигнат вечерва во Витлеем за да го видат бебето Исус и да му донесат темјан, злато и миро како подароци. Aвезда ги водеше целиот пат. Кој знае дали тоа беше Davidвездата на Давид, симбол на еврејскиот народ.

Маген Давид, Штит на Соломон или Печат на Соломон е шестоаголен многуаголник формиран од два рамностран триаголник; тие симболизираат стих кој многу го ценат Евреите затоа што го изразува односот со Бога. Затоа, едниот триаголник е насочен нагоре, а другиот надолу, претставувајќи го завет запечатен меѓу Бог и Авраам.

Неговите дванаесет мали точки претставуваат дванаесет племиња на еврејскиот народ; шестоаголник редовно приложуваат, начинот на кој кампуваа во пустината и во центарот на кој се наоѓаше светилиштето на свештениците.

За возврат е водечка starвезда на еврејскиот народ кон ветената земја. Симбол на ционизмот.

Потекло и еволуција на Давидската везда

Давидовата Davidвезда го симболизира ционизмот

Давидовата Davidвезда го симболизира ционизмот

Иако веќе се појавувал во конструкциите во третиот век, тој не бил еден од најрепрезентативните симболи на јудаизмот, но првично бил користен од кабалистите за магија, бидејќи се сметал за многу моќен амајлија за заштита.

Според легендите, тој е поврзан со печатот на Соломон, волшебен прстен со петокрака starвезда што го користел за контрола на демоните и во кој било испишано вистинското име на Бога. Се сметаше за еден од симболичките изрази на филозофскиот камен.

Исто така, се идентификува со магичен штит што го носи кралот Давид и дека тоа го штити од неговите непријатели, како и од човечката душа формирана од свесното и несвесното симболизирано од огнот и водата на рамностраните триаголници. Тоа е во средниот век кога почнува да се користи во бројни предмети, на крајот станува симбол на Евреите, дури и претставувајќи дел од нивниот Национално знаме. Вообичаено е тоа да се гледа кај не-Евреите како тетоважа што штити од хексадеци. Интересен симбол е, иако во тој случај повеќе би сакала тетоважа со симболот пентаграм за која ќе зборувам следниот ден.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Раул Леон Ц. dijo

    Исус Назареецот бил пророк Сличен на Мојсеј, види Дт.18.18 и Мт.13.54 до 58; во Јн.3.6, стои: „она што се раѓа од тело е тело“, што се однесува до Исус, тоа е тело или од природата ништо друго: Духот што слезе од небото, според Јн.1.32-14, дека Божественото Суштество е истиот Ангел што беше со Авраам, Исак и Јаков; и тоа Јас сум што беше со Мојсеј; види Јн. 8.24-58 и Јн.13.16-17: Кога Исус Назареецот зборуваше за Отецот или Оној што ме испрати, тој мислеше на Ангелот или Духот што останаа во него: Во Словото на Исус Христос понекогаш човекот Исус зборуваше и во други прилики, Духот зборуваше за Јахве Бог, види Јн.12.28; Јн.12.49-44; Јн.5.24; Јн.14.10; Јн.8.54-55; др.

бул (точно)