Син лотос цвет, значењето на оваа енигматична тетоважа

Син лотосов цвет

Un тетоважа цвет на лото сината боја е инспирирана од едно од најпознатите curубопитни и најенигматични цвеќиња, лотосот, симбол на просветлувањето.

Дали значи истото во случајот дека има сина нијанса? Го гледаме подолу!

Симболика на овој цвет на лотос

Цветот на лотосот е цвет што особено го поврзуваме со будизмот, бидејќи оваа религија се користи за да се поврзе со просветлувањето. Сината нијанса (иако природно честопати ќе видите дека е јоргована, бидејќи сината боја е многу тешка за да се најде меѓу цвеќињата) укажува на здрав разум и мудрост, со што се зајакнува оригиналната порака.

Но, покрај тоа, има оригинално значење што го разликува од другите видови лотоси: победа на духот. Оваа конотација се должи на самиот цвет, кој цвета со спектакуларна убавина на места како мочуришта и мочуришта.

Во тетоважа цветот на лотос може да се претстави со ливчиња полуотворени да симболизира дека лицето кое го носи парчето сè уште е во процес на учење.

Синиот лотос за Египќаните

Синиот лотос, покрај будизмот, тоа исто така има многу важно значење за Египќаните, бидејќи, всушност, цветот е роден во оваа земја. Египетската сорта, патем, се разликува од другите видови лотоси, бидејќи има издолжени бели ливчиња исечени со сина боја.

Во Египет, лотоси од оваа боја се поврзани со богот на сонцето и преродбата. Ова може да се должи на фактот дека лотосите се појавуваат од водата, цветаат од утро до вечер, ги отвораат своите ливчиња на сонцето и се фрлаат назад во водата со паѓањето на ноќта.

Се надеваме дека ви се допадна овој напис за синиот цвет лотос и ви послужи за да ви даде нови идеи или, барем, да го разјасните неговото значење. Кажете ни, дали имате ваква тетоважа? Известете ни во коментарите!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.