Студијата за тетоважи повторно ги отвораат своите врати во Шпанија, иако со ограничувања

Тетоважните студија повторно ги отворија своите врати во Шпанија

Светот на уметноста на телото не бил имун на последиците од пандемијата генерирана од Коронавирус COVID-19. На студија за тетовирање, како и другите видови установи и / или продавници биле принудени привремено да се затворат за да се спречи ширењето на вирусот. Сега, дојде време за вас повторно ги отвораат своите врати и започнете го бавниот напредок за да ја вратите изгубената нормалност.

Логично, здравствената криза принуди да ги смени сите протоколи за хигиена и дезинфекција кои беа извршени во студија за тетовирање пред да ја претрпиме оваа пандемија. Иако тие веќе бараа да се одржи здравствената безбедност и од страна на уметник за тетоважи што се однесува до клиентот, сега тоа е подигнато со воведување на нови елементи кои спречуваат можни инфекции при изработката на тетоважата.

Тетоважните студија повторно ги отворија своите врати во Шпанија

Упатствата утврдени со Федерација за тетоважи во Шпанија Тие прецизираат дека ќе прашаат дали имале треска во последните 14 дена, дали имале кашлица или други респираторни знаци, дали имале дигестивни непријатности, дали имале необичен замор, дали имале намалување на вкус или мирис, ако сте живееле со лице позитивно на КОВИД-19 и ако болеста поминала. Ако некој од овие случаи е исполнет, нема да можете да одите во студијата за да ја имате тетоважа.

Употреба на маски, заштитни екрани, па дури и машини за озон Тие ќе бидат редовни во студија за тетовирање низ целата национална територија. Персоналот, покрај нараквиците кои веќе беа задолжителни, сега мора да носи маска и заштитни визири. Покрај тоа, на некои места од студија, како на пример во просторијата за прием, ќе бидат инсталирани екрани. Клиентите не можат да бидат придружени и помеѓу тетоважите мора да се дезинфицира целата област.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.