Та моко и тажната приказна за трговијата со глави од Маори

Та моко

Сигурно дека та моко, уметноста на тетовирање на маори во кои биле направени сложени дизајни особено во главата.

Сепак, можеби не сте запознаени со приказната за та моко што сакаме да ти кажеме. Дали знаевте дека овој вид на тетоважи дали биле поврзани со трговија со човечки глави во XNUMX век?

Светата уметност на та моко

Та моко маори

Маорите обожаваа тетоважи, кои ги нарекуваа „та моко“. Фактот што голем дел од дизајните се фокусирани на главата има објаснување: овие луѓе веруваа дека ова е најсветиот дел од телото, па затоа се претпочиташе при тетовирање.

Покрај тоа, секој дизајн беше единствен за секоја индивидуа, кој беше препознаен по неговиот модел на тетоважа. Кај мажите беше вообичаено да се тетовира целото лице, додека кај жените беше задржана областа на брадата и усните.

Невкусен сувенир

Господинот Та Моко

За жал, на крајот на XNUMX век и за време на една од првите експедиции во Нов Зеланд, еден Англичанец по име Josephозеф Банк купи пар тетовирани човечки глави. Така, започна вознемирувачка мода што ги исполнуваше wallsидовите на салоните во Европа со стотици тетовирани глави.

Всушност, постоело такво барање за глави што имало случаи на никаквеци кои ги тетовирале лицата на нивните робови за да им ја продаваат главата или дури и истетовирале глави на луѓе кои веќе починале. Така, античкиот обичај на та моко се изгуби. Никој не сакаше да заврши со обесена глава на европски ид. За среќа, малку по малку (и особено благодарение на забраните на оваа ужасна трговија со глава во XNUMX век) традицијата на та моко тој се враќа во својата заедница.

Се надеваме дека ви се допадна овој напис за tattooубопитствата за тетоважи. Кажете ни, дали ја знаевте оваа приказна? И оваа маорска техника? Запомнете дека можете да ни кажете што сакате, само треба да ни оставите коментар!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)