Потеклото на тетоважата на дрвото на животот и значењето на оваа света икона

тетоважа-на-дрвото-на-животот-влез

El дрво на животот тетоважа тој е претставен со дизајн на дрво со многу лиснати заоблени гранки и многу длабоки корени. Претставува големи варијации во однос на бојата, формата и големината во различните претстави било во книгите и светите текстови. Многу е популарен во различни култури и значењето е слично за сите.

Потеклото не е сосема јасно, иако како симбол најстариот примерок е пронајден во ископувањата во Турција околу 7000 п.н.е. Се верува дека од таму се раширило во различни форми.

Во повеќе култури постојат различни концепти поврзани со дрвото на животот и референци за овој свет архетип се пронајдени во Антички Египет, во антички Иран, Месопотамија, тој бил широко користен во овие древни култури, но тешко е точно да се одреди неговото потекло. и како и начинот на кој се шири низ светот.

Ова дрво ги симболизира енергиите на создавањето што го негуваат светот и одржувајте го во рамнотежа. Го пронашле во свети градини или оддалечени места, често чувани од чувари, бидејќи легендите велат дека обично крие големи богатства, предци вистини, кои во некои случаи останале закопани или тајни.

Симболиката на дрвото на животот е малку поинаква во однос на културите, на пример:

  • За христијанството: Ова дрво расте во рајската градина, го симболизира изворот на вечниот живот и љубовта, има физички и емоционални лековити својства и неговите плодови даваат бесмртност.
  • Будизам: За будизмот дрвото на животот е познато како Боди, што значи просветлување. Тоа е дрвото во кое Буда ја достигнал состојбата на просветлување, затоа се смета за свет симбол.
  • За Келтите: Тоа е симбол на поврзување што претставува рамнотежа и хармонија во универзумот, тие го сметаат за влез во духовниот свет. Гранките го претставуваат светот на небото, а корените се поврзуваат со земјата.

Доколку размислувате да направите тетоважа дрво на животот, таа има многу длабока симболика, одлична опција за кои сакаат да ги одразат своите чувства за бесмртноста, рамнотежа, врска со универзумот.

Следно, ќе разгледаме неколку идеи за дизајни на тетоважи на дрвото на животот или големи пропорции во помали црно-бели бои за да можете да го изберете вашиот дизајн и да ви ја даде целата заштита и сила.

Келтски дизајн тетоважа дрво на животот келтско-дрво-на-животот-тетоважа

Овој дизајн на дрво на животот тетоважа има големо значење тоа ја претставува врската, рамнотежата и хармонијата во универзумот. Келтите го поврзуваа со мудроста, а овој дизајн исто така покажува порта кон духовниот свет. Одличен дизајн е да ја задржите оригиналната порака и да ги почитувате вашите предци.

Тетоважа на дрвото на животот со цвеќиња

тетоважа-на-дрвото-жена-животот
Тоа е многу убав дизајн, тоа е начин да се слави женственоста и поврзаноста со природата и мајката земја. Таа е идеална тетоважа за чест отпор, убавина, женственост. Во овој случај, додадени се розови цветови, тоа е традиционална женска боја, може да претставува и плодност.

Тетоважа на дрвото на животот со срце

дрво на животот-со-срце-тетоважа
Тоа е дизајн со моќно значење што ова кралско срце ги заменува корените и почвата со срце што чука. Тоа може да биде тетоважа која ве потсетува да ја следите вашата интуиција и почувствувајте што доаѓа од вашето срце кога донесувате важни одлуки За твојот живот.

Дизајн на тетоважа на дрвото на животот јин јанг

јин-јанг-дрво-на-животот-тетоважа
Овој дизајн е нешто помал и ги вклучува јин и јанг, суштински филозофски концепт кој ја претставува хармонијата помеѓу машкото и женското, односно помеѓу двата спротивни пола кои се привлекуваат еден со друг.

Е идеален дизајн ако патувате по патека на личен развој во вашиот живот барате внатрешна рамнотежа и вашата врска со универзумот.

Тетоважа на дрвото на животот и месечината

тетоважа-дрво-на-животот-и-месечината
Тоа е многу убав и многу комплетен дизајн во кој дрвото на животот го поврзува небото со земјата. Во овој случај, имајќи ги сите циклуси на Месечината можете да видите како чекориме по мостот помеѓу животот и смртта, формирање на циклус кој нема крај.

Тетоважа на Викиншкото дрво на животот или Игдрасил

Викинг-дрво-на-животот-тетоважа
Тоа е голем дизајн со големи размери, дрвото на животот е познато по името Игдрасил во митологијата на Викинзите. Ова дрво го претставува светот, неговата функција е да ги заштити луѓето и боговите.

Нордиските легенди велат дека ова дрво имало распределба на девет светови. Три во корените, три во багажникот и три во круната. Овој симбол ја објасни сложеноста на универзумот во врска со силите на природата.

тетоважи-на-игдрасил-влез
Поврзана статија:
Тетоважи на Yggdrasil: сè за неговата магична симболика

Племенски дизајн на тетоважа на дрвото на животот

племенски-дрво-на-животот-тетоважа
Во овој дизајн гледаме добро исцртани дебели гранки со црно мастило, тоа е племенски дизајн на дрвото на животот. Тоа е поврзано со вечноста, симболизира знаење, мудрост, бесмртност. и во племенскиот стил тоа е начин да го почитувате вашето наследство со предците.

Тетоважа на дрвото на животот со фрази

тетоважа-дрво-на-животот-со-имиња.
во овој дизајн можете да додадете имиња или зборови на тетоважата на дрвото на животот. Ако додадете имиња, тоа е начин да го почестите вашиот партнер или семејство доколку тоа се имињата на вашите деца. Можете исто така да додадете зборови кои имаат важно значење и нивната цел е да ве поттикнат и мотивираат во циклусот на животот.

Тетоважа на дрвото на животот и черепот

тетоважа-на-дрвото-на-животот-и-черепот
Во овој дизајн, кога гледаме череп, сигурно го поврзуваме со уништување и смрт. Во овој случај кога се комбинира со дрвото на животот може да испадне дека е изјава за бесмртноста.

Значењето може да се фокусира на рамнотежа и вечност, аспекти на животот и смртта, што може да значи дали верувате во бесмртност или реинкарнација.

За крај, видовме некои дизајни на тетоважи на дрвото на животот кои сите имаат големо значење.
Ако размислувате да направите тетоважа со овој дизајн, треба да размислите и да ја изберете онаа што се поврзува со емоциите што сакате да ги пренесете со овој магичен и моќен симбол на предците.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.