Тетоважа за означување на текот на вашиот живот: компасот се крена

компасот се крена во рака

La Компас Роуз Тоа е вид на тетоважа со длабок симболичен полнеж зад себе. Дизајн кој во последно време стана многу популарен во светот на мастилото. И затоа ќе објасниме сè што треба да знаете за овој поморски елемент поврзан со морнарски тетоважи. И, како што ќе видиме во текот на написот, неговото значење има многу врска со светот на морето.

На тетоважи од роза со компас Тоа е многу популарна тетоважа меѓу најмладите поради нејзината геометриска форма и можноста да ја комбинирате со бројни елементи со кои е поврзано неговото значење. Благодарение на своите традиции, овој историски симбол за морнарите трае до денес благодарение на уметноста на тетовирање. Кое е неговото значење или каков тип на дизајни на роза на компас можеме да тетовираме се некои од точките со кои ќе се занимаваме во овој напис. 

Значењето на тетоважите со роза со компас

компасот се крена на подлактицата

Што е роза на компасот? Тоа е првото прашање на кое мора да бараме одговор за да го знаеме значење и симболика што ја претставува оваа тетоважа. Ако внимателно ги погледнете фотографиите на тетоважи од роза со компас што го придружуваат овој напис, ќе сфатите дека тоа е круг што ги обележал курсевите во кои е поделен обемот на хоризонтот.

Симбол што можеме да го најдеме на графиконите за навигација. Затоа е познато и како «Морска роза» Меѓутоа, во вториот случај тие обично се третираат одделно бидејќи во овие наутички рози е претставен предмет во форма на starвезда. Нешто многу поразлично од она што го гледаме тука. Во розата на компасот наоѓаме различни точки кои се однесуваат на кардиналните точки, како и на правецот што можат да го следат ветровите.

компасот се крена на бицепс

Во горната зона на компасот се крена, како да покажува на север, наоѓаме fleur de lis. Друга ставка што го зголемува симболичното полнење на Компас Роуз. Запомнете дека fleur de lis е поврзан со моќ, суверенитет, чест и лојалност, меѓу многу други работи.

Но, повторно анализирање на значењето на тетоважите со роза на компас, тоа претставува главен концепт. И тоа е тоа на да не се изгубиш среде океан. Тоа е исто така поврзано со желбата на една личност да сака да го задржи правилниот пат во неговиот живот за никогаш да не отстапи од поставениот курс. Од друга страна, мора да го имаме предвид фактот што го пренесуваме нашата блиска врска со морето.

Каде да се истетовира роза на компас

компасот се крена на грбот

Каде имам тетоважа роза од компас? Тоа е вид на тетоважа која многу добро се прилагодува на многу разновидни области на нашето тело. Ако сте маж и имате дефинирано тело, градите можат да бидат идеално место за оваа тетоважа бидејќи, како што објаснивме во претходниот дел, едно од неговите значења е дека ја претставува насоката што ја следиме во денешно време за да не го изгубиме патот. дека сакаме да патуваме во нашиот живот.

Сепак, раката, трошокот или во која било област на ногата може да биде место да се земе предвид за да се истетовира роза на компас. Сè ќе зависи од големината на тетоважата, ако веќе имаме друга во таа област и дизајнот што ќе го избереме за тетоважата.

Дизајн на тетоважи од роза на компас

Тетоважа со компас роза на раката

Ако во овој момент конечно сте решиле да направите тетоважа со роза со компас, можеби ќе се прашувате каков тип на дизајн сакате да го фатите на вашата кожа. Во следното галерија за тетоважи со компас роза што можете да најдете на крајот од статијата, можете да видите дека е идеја за тетоважа да се комбинира со многу други елементи. Во најголем дел, тие се однесуваат на светот на морето.

Мапа, ластовичка или кој било морски мотив е идеален да се тетовира покрај роза на компас. Сега, ако размислувате да истетовирате само роза на компасот, мое мислење е дека се одлучувате за дизајн со минималистички и елегантен стил. Тоа е, тетоважа не многу преоптоварена со многу фин и чист преглед. И тоа е дека, како што велам, според мое мислење, тетоважата со роза со компас без друг вид на елемент, може да биде донекаде блага.

Можете исто така да ја разгледате можноста за правење тетоважа во еден од стиловите што станаа модерни во последниве години. Една од нив може да биде стилот на акварел тетоважа, попознат како "акварел". Или, секогаш можете да се одлучите за потрадиционален дизајн, кој е секогаш безбеден облог.

Фотографии од тетоважи од роза од компас


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Роберто Фернандез ordордано dijo

  Ви благодарам многу што ја спомнавте нашата тетоважа. Многу е задоволувачко што на луѓето им се допаѓа.

  1.    Алберто Перез dijo

   Нема причина да им се даваат. Задоволство да се најдат такви тетоважи; од сите што ги споделив на овој блог, тој е еден од моите омилени. Мислам тоа искрено.
   Честитка.

 2.   Рафаел dijo

  Здраво тогаш кое е значењето за личност која има тетоважа со роза на компас ???

  1.    Антонио Фдез dijo

   Здраво Рафаел,

   Од една страна, симболот помагаше во античко време да ги водат рибарите и морнарите во нивните патувања кога елементите за навигација беа рудиментирани, а пловењето по море беше подвиг. Сепак, во денешно време, можеме да кажеме дека оној што ќе реши да направи тетоважа со роза со компас, тоа го прави за да не го „изгуби текот на својот живот“ и да ја постигне „посакуваната цел“. Исто така се поврзува со роза на компасот со водство, авантура и слобода. Се надевам дека ги реши вашите сомнежи. Поздрав и благодарност за коментарот! 🙂