Тетоважа на Исус со повикување на христијанството

Исус тетоважа

(Извор).

Un тетоважа на Исус идеално е да ја покажете вашата loveубов кон вашата религија и од еден од најхаризматичните лидери кој (наводно) некогаш живеел.

Во овој напис за тетоважа на Исус ќе видиме кои типови на Исус можеме да ги истетовираме и што тие значат според нивното држење на телото или што прават. Радувај се!

Распнат Исус

Една од најпопуларните уметнички претстави, не само во Исусовата тетоважа, туку и во целиот уметнички свет, е Исус кој умира на крстот. Тој е полугол, сам или е придружуван од Марија, покажувајќи ги раните и со израз на болка на лицето. Овие типови на тетоважи имаат тенденција да бидат големи и многу детални.

Круната од трње

Поврзани со смртта на Исус се тетоважите во кои тој е прикажан со трнови круна. Иако се вели дека првичната цел на овој објект била понижување и ранување на Исус, вистината е дека подоцна, во уметноста, се користел како симбол за спротивставување на едноставноста на Исус со другите кралеви (на сличен начин како кога Индијана onesонс ќе ја избере дрвената чаша на крајот од Последната крстоносна војна).

Во дизајните на Исус тетоважи, сепак, овој симбол се користи за да се поврзе со болката и жртвата на Исус.

Светото срце на Исус

Можеби нај kindубезниот меѓу дизајните на Исус тетоважи, светото срце го претставува, нормално, со запалено срце во градите и добронамерен израз. Овој мотив се користи со векови за да ја симболизира Jesusубовта на Исус кон остатокот од човештвото.

Пантократорот

Конечно, Друга претстава на Исус е онаа на пантократорот, која потекнува од византиската и романската уметност и која е прекрасна за тетоважа со силни линии и подигнати бои. Во оваа претстава за Исус, тој секогаш е претставен со крената десна рака за да го даде благословот и со евангелието лево.

Се надеваме дека овие различни видови тетоважа на Исус ви помогнаа да ја пронајдете вашата идеална тетоважа. Кажете ни, дали имате тетоважи од овој интересен карактер? Што симболизира тоа за вас? Запомнете дека можете да ни оставите коментар!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)