Тетоважа за Серендипит, дознајте сè за овој iousубопитен термин

Тетоважа Серендипити

Можеби ја знаете серентипноста тетоважа, оние парчиња засновани на термин што доаѓа од античка персиска приказна а тоа се однесува на невозможни совпаѓања.

Во оваа статија Willе разговараме за значењето на поимот и ќе ви дадеме неколку идеи за да ве инспирираме за следниот тетоважа. Продолжете да читате за да дознаете повеќе!

Serendipity, збор со фасцинантна етимологија

Всушност, зборот серендипност Тоа е прилично модерно, бидејќи дури во 1754 година беше измислена нејзината англиска верзија, главности. Она што е навистина интересно е потеклото зад овој збор, бидејќи тој е заснован на античка персиска приказна, Тројцата кнезови на Серендип, во која протагонистите живеат еден вид антички deus ex machina и ги решаваат своите проблеми благодарение на неверојатните совпаѓања.

Неколку неверојатни вештини

Во случај да сè уште не ви е јасно што значи овој термин, еве неколку неверојатни вештини кои можат да послужат како пример:

  • Lпеницилин е откриен случајноКога Александар Флеминг, кој проучувал бактериски култури, имал култура загадена со габа.
  • Пристигнување на Колумбо во Америка Може да се смета и за серендиптит, бидејќи она што тој го бараше е Индија.
  • Adeадот Семахриса, вид на хрисопид непознат до 2011 година, откриено е во галеријата на Фликр! Фотографот случајно го фотографираше.
  • Можеби најпознатата серпендичност во последниве години е таа на книгата Очите на мракот, кој во 1981 година зборуваше за смртоносен вирус кој беше објавен во Вухан во 2020 година.

Неколку идеи за тетоважа

Rendивотно тетоважа Серендипити

Adeадот Семахриса откриен случајно (Извор).

Ако дефинитивно сакате да направите тесна тетоважа, можете да изберете дизајн во кој главниот јунак е токму зборот серендипност. Можете да изберете фонт по ваш вкус, па дури и да го придружувате дизајнот на бои или мали елементи.

Ако напротив, сакате да добиете поголем дизајн, можете да изберете да запомните некоја позната серпентина. На пример, тетовирање шише пеницилин или жад Семахриса се примери на серендипизам кои не се разликуваат на прв поглед.

Се надеваме дека овој напис за тетоважата за серендитизам беше интересен за вас. Кажете ни дали имате такви тетоважи во коментарите!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.