Тетоважа од маорска ајкула, што значи ова моќно парче?

Маорска ајкула

(Извор).

Тетоважа на ајкула Маорските е еден од традиционалните дизајни на овој вид племенски, моќен и впечатлив дизајн инспириран од еден од морските кралеви.

Дали сакате да знаете што значи оваа тетоважа и длабоката поврзаност на маори со ова животно? Прочитајте за да дознаете!

Маори и ајкули, античка врска

Маориска ајкула

Маорите не биле ограничени на лов и јадење ајкули, туку имале многу посебен однос со нив, бидејќи ги сметале за дух чувар. Секое семејство, всушност, сметало дека има дух на ајкула што ги штити. Тие исто така ги почитуваа толку многу што воините сакаа да личат на нив и да умрат „како бели ајкули“ за време на битките.

Исто така, тие имале многу легенди поврзани со ајкулите. На пример, тие веруваа дека Млечниот пат е ајкула што полубогот Мауи ја постави на небото Или, ако кануто се превртело во морето, тие повикале ајкула да ги носи безбедно на брегот.

Како да ја искористите оваа тетоважа?

Голема ајкула од Маори

Тетоважата со ајкула од Маори, за нејзината длабока врска со своите луѓе, е добар избор за нов дизајн. Во прилог на изразување на жестокоста на овие животни, имате многу видови да изберете: мако, чекан, бело ...

Бидејќи има племенски стил, дизајнот со ова животно ќе изгледа особено добро во црно-бело и со дебели линии. Интересно е и да се користат сложените маорски модели и да се искористи местото на телото каде што ќе биде поставено така што дизајнот ќе „тече“ и ќе оживее. Конечно, препорачливо е да се одлучите за дизајн со одредена големина, така што линиите не се спојуваат едни со други со текот на времето и да продолжите детално да уживате во дизајнот.

Кажете ни, дали имате какви било дизајни за тетоважа од ајкула од Маори? Дали знаевте за неговото значење? Не заборавајте да ни кажете сè што сакате во коментарите!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)