Тетоважи за качување, значења за оние кои се качуваат по карпи

Страста е една од основните и, се разбира, најпопуларните теми кога станува збор за тетоважа. И тетоважите за качување не се исклучок, бидејќи овој комплетен, опасен и во исто време возбудлив спорт е тема што може да биде многу кул како дизајн на тетоважа.

Денес не само што ќе ви дадеме неколку идеи кои ќе ве инспирираат во вашиот следен дизајн на тетоважа за качување, туку и ќе видиме и неколку можни значења на овој спорт. И ако сакате да видите повеќе тетоважи за спортисти, погледнете ја оваа објава за трчање тетоважи.

Значења на тетоважа за качување

Првото нешто на кое наидуваме кога бараме можно значење за овие кул и интересни тетоважи тоа е дека, без историја во тетоважите, тие немаат значења толку традиционално поврзани со нив како што би можеле да бидат, на пример, со традиционалните тетоважи. Сепак, има повеќе можности отколку што изгледа на прв поглед:

Вашата страст за овој спорт

Јазлите во јажето се многу важни

(Извор).

Можеби едноставно значењето што го барате кога ја правите оваа тетоважа не е ништо друго освен покажете ја вашата љубов и страст за овој спорт и сè што го опкружува, од алатите (карабини, чевли за качување, јажиња...) до местото каде што се практикува (планината, стрмен карпест ѕид, ѕид за качување...).

За оние кои сакаат да носат ваков дизајн на својата кожа, се препорачуваат и реални и подискретни дизајни. Добра идеја, на пример, е да се фокусирате на алатка која ве придружувала или дури ви го спасила животот. Со добар уметник за тетоважи, можете детално да ги репродуцирате сите засеци и особености на тој инструмент што ве придружувал во вашите авантури толку многу пати.

Нео-традиционалниот допир на боја може да ви даде поекстремен стил

(Извор).

Предизвици што треба да се надминат или надминат

Качувањето исто така може да пренесе многу јасна порака дека сте надминале или сте на пат да надминете некој предизвик. На крајот на краиштата, сликата на планинарот или алпинистот што се пробива на карпа едноставно со силата на неговото тело е најмоќното нешто што постои и многу моќна метафора.

За оние кои сакаат дизајн заснован на ова значење, сликата на планинарот може многу добро да функционира. За реалистичен дизајн, покажете го со поглед со низок агол и со целото тело во напнатост за да се покаже напорот. Црно-белото исто така може да ви изгледа одлично, бидејќи ќе донесе сериозност.

вашето безбедносно јаже

Има луѓе кои се оаза, дом, безбедно место. Тие се како заштитни јажиња што нè земаат кога ќе паднеме и не спречуваат да добиеме монументална шлаканица од земја. Тие се оние кои во најтемните моменти знаеме дека ќе бидат таму. Затоа, убав начин да ги почестите може да биде преку тетоважа со безбедносно јаже.

Одлучете се за а едноставен и трезен дизајн доколку сакате дискретен модел. Ако сакате, можете да внесете некои лични податоци за да го направите уште поспецијално, на пример, датум или име скриено во јажето. Јазолот со кој го прикажувате јажето е исто така важен, бидејќи може да додаде дополнителен пресврт на неговото значење.

Вашата друга страст, природата

Има и такви кои сметаат дека качувањето не е само интензивен и кул спорт, туку и начин да се биде во заедница со остатокот од светот, од природата што го опкружува, нешто што овој спорт знае да го искористи максимално, бидејќи не се одвива само во качување по ѕидови, туку најчесто се практикува на места со голема убавина и очигледно тешко пристапни.

За да ја покажете природата во сиот нејзин сјај, во тетоважите за качување треба да направите пресврт: прикажете, на пример, карпест ѕид но наместо да се фокусирате на планинарот, направете го тоа на она што го опкружува. Овие типови на дизајни се идеални во реалистичен и колор стил, во кој ја искористите можноста да прикажете зајдисонце или планина што е особено блиску до вас.

спомени кои траат

И, конечно можеби повеќе од специфично значење, она што го сакате е тетоважа која памети посебен момент, особено ако качувањето е време да се сретнете со некој посебен. На пример, можеби татко ти те носел на качување кога си бил мал, а сега сакаш да се сеќаваш на него и да го носиш со себе засекогаш.

За ваков вид на тетоважите се особено прекрасни две многу различни опции.

Прво на сите можете да запомните одредена сцена со реален дизајн, базирана на фотографија и во која можете да видите сè што го карактеризираше тој ден: времето, местото, облеката, друштвото... И второ, а можеби и поинтересно, е да се искористи формата на карабинот за да се „наполни“ со сцена. За вториот, едноставен стил е особено кул, со дебели линии и црно-бело. Всушност, голем број работи можат да влезат во карабинот, како што се планина, шума, јажиња, па дури и други алатки, како и имиња или датуми што можете да ги скриете во дизајнот.

Тетоважите за качување се многу кул и оригинална опција за да ја покажете вашата страст за многу опасен, возбудлив и напорен спорт... како и многу други работи. Кажете ни, дали некогаш сте размислувале какво значење би можеле да имаат овие типови на тетоважи? Дали носите нешто од овој стил или размислувате да направите? Дали мислите дека изоставивме некое друго можно значење за коментирање?

Фотографии од тетоважи за качување


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.