Тетоважи и религија, експлозивна врска!

Тетоважи и религија

Тетоважи и религијата. Овие два збора имплицираат врска барем бурна, или со лошо поминување ... или многу добро. Во секој случај, визијата за тетоважата варира во различни култури и времиња на светот.

Всушност, односот помеѓу тетоважи и религијата (иако е во опасност од поедноставување) се чини дека е условено од фактот дека, ако верувате во само еден бог, вашата вера веројатно не сака тетоважи; со оглед на тоа што религиите со многу богови имаат тенденција да бидат пофлексибилни.

Религии против тетоважи

Тетоважи и религија назад

Не е изненадување што христијанството не е убедено во тетоважите, всушност, со векови неговите мисионери ги прогонувале домородните луѓе од далечните брегови за да престанат да ги носат. И покрај тоа, перспективата се менуваше со текот на годините и сега тетоважите се многу поприфатени кај христијаните (елементи од оваа религија како фрази, псалми, крстови, светци, ангели ... се многу популарни) на сличен начин, Јудаизмот забранува тетоважи (всушност, забраната се заснова на истиот стих во Библијата, кој за многу години ги забранувал во христијанството, Левит 19:28).

Иако тетоважите не се спомнати во Куранот, ниту исламот не е многу благодарен, всушност, тој ги смета за грешни. Интересно, тој не смета дека Хена е, можеби затоа што е привремена.

Религии во корист на тетоважи

Шатор за тетоважи и религија

Ајде сега накратко да зборуваме за сегашните религии во кои тетоважите не се сметаат за грев. Тоа е случај на Будизмот, кој исто така има свои тетоважи, наречен Сак Јант, во која еден монах тетовира верни мантри и сутри како заштита.

Ова е случај и со хиндуизмот, можеби благодарение на стотиците години во кои се користела Хена. Сепак, иако на оваа религија не и е важно какви тетоважи носиш на твоето тело, многу ретко ги носат нејзините верни.

Врската помеѓу тетоважите и религијата е трнлива, иако е исто така многу интересна, нели? Кажете ни, дали знаевте за овие случаи? Запомнете дека можете да ни кажете што сакате со коментар!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.