Тетоважи Свети Михаил архангел, најзлобниот ангел

Тетоважи од Сан Мигел

(Извор).

Зборувавме пред малку за ангелски тетоважи, дизајн широко користен од луѓе кои сакаат религиозна тетоважа. Меѓу нив, тетоважите Архангел Михаил се едни од најбараните дизајни, можеби поради значењето што го има.

Поврзано со ангел на тетоважи на смртта За што зборувавме неодамна, тетоважите на Архангел Михаил имаат најинтересен протагонист, водачот на небесните домаќини. Продолжете да читате и ќе видите!

Многу познат ангел

Тетоважите Архангел Михаил се базираат на еден од најпознатите ангели. Не само што се споменува во Новиот завет, што го прави важен лик за сите видови христијани, туку и Свети Михаил е од најголема важност за религиите како што се јудаизмот и исламот.

Тетоважи Свети Михаил Архангел Крилја

(Извор).

За јудаизмот, на пример, Мигел е бранител на Израел и обично се појавува во неговата митологија, борејќи се против Самаел, уништувачот (понекогаш се сметаше за еквивалент на Сатана за неговиот статус на паднат ангел, иако тој не е толку злобен како последниот).

La повикувањето на Свети Михаил во Куранот е исто така упатување на тоа да се биде еден од архангелите кои управуваат со силите на природатакако и еден од одговорните за воведување утеха на душите. Затоа тој се смета за олицетворение на милосрдието, па дури и како посредник помеѓу Бога и човечките суштества.

Легендите за Сан Мигел

Свети Михаил, ангел воин

Тетоважи Скулптура Свети Михаил Архангел

Една од причините што овој ангел е толку сакан дизајн е поради неговиот статус на воин. Свети Михаил, всушност, го освоил водството на сите ангели откако глумел во епска битка помеѓу доброто и злото. Иако не се споменуваат многу за него во Библијата, оваа битка е раскажана во книгата Откровение, во која тој ги протера паднатите ангели, предводени од сатаната, од небото.

Тетоважи на главата на Свети Михаил Архангел

Тие велат дека Бог е толку задоволен од работата на Мигел, што токму тогаш го именува водач на небесната армија. Поради оваа причина, во тетоважите инспирирани од овој лик вообичаено е да се претставува како тој се бори или дроби змија (сатаната).

Трите дела на Свети Михаил

Но Во тетоважите Свети Михаил Архангел не само што ја споменува неговата работа како воин, туку има уште две. Овој ангел за осветлување на месечината е исто така задолжен да носи души во рајот (работа за која веќе зборувавме накратко во друга статија), со она што тој е претставен како ангел кој ги води луѓето кон небесните порти.

Покрај тоа, Свети Михаил е и заштитник на црквата, со она што се користи за да се нарече во време на потреба. Поради оваа причина, друга негова заедничка претстава го покажува со штит.

Идеи за тетоважи Архангел Свети Михаил

Постојат многу инспирации што можат да ни помогнат добијте уникатно парче од овој архангел на нашата кожа. Еве неколку идеи.

Уметнички инспирации

Можеби е една од најпознатите слики заснована врз овој архангел Падот на бунтовничките ангели, од Лука Giордано, во која е прикажан божествен Свети Михаил, меч во рака и со прекрасна сина туника, кој дели правда меѓу демоните. Без сомнение, ваквите дела се одлична инспирација за тетоважа.

Крст опкружен со ангели

Не само од човечките претстави на ангелот можеме да најдеме добри инспирации, понекогаш и религиозните реквизити можат да бидат добра инспирација. Многу корисна идеја се крстовите, раце во молитвено држење или дури и некој библиски стих во кој се споменува ангелот.

Најмилосрдното лице на Свети Михаил

Како што рековме, Свети Михаил не само што беше многу тежок и борбен ангел, туку тој е исто така познат по својата сочувствителна страна, особено во споменувањето во Куранот. Бидејќи Можеме да се определиме за дизајн во кој главниот јунак не е Свети Мајкл вооружен до забите, туку со порелаксирано и сочувствително лице и гест.

Свети Михаил се вознесува на небото

Сан Мигел е херој, оттогаш според Апокалипсата тој ќе го победи Сатаната и ќе биде назначен за генерал на небесните домаќини. Ако сакате херојска претстава, но тоа се оддалечува од покласичната слика на ангелот, можете да се одлучите за дизајн во кој ќе се издигне на небото. Може да се одлучите за црно-бел дизајн, иако со бои може да биде импресивен.

Свети Михаил архангел тетоважи во црно-бело

Како што можете да видите, тетоважите на овој ангел обично се во црно-бело, бидејќи тие се совршени тонови за да му дадат на дизајнот драматичен допир што е толку во согласност со неговата историја. Ако навистина сакате импресивна тетоважа, имајте на ум реалниот стил за изведување и многу големо место како грбот за да можете да го прикажете тоа во сите детали.

Средновековен стил Свети Михаил

Уште една одлична инспирација за тетоважа која се одликува со овој архангел Тие се средновековни парчиња, во кои облиците, боите, па дури и елементите со кои можеме да ја направиме тетоважата се многу карактеристични, со она што може да биде парче од најоригиналните.

Ангелот го гази ѓаволот

Без сомнение една од најпознатите слики на светителот, но не помалку импресивна за тоа, го покажува со подигнат меч и демонот под ногата. Осмелете се да изберете дизајн во боја што го покажува ангелот во целиот свој сјај и игра со бои за да ја пренесе вечната борба меѓу доброто и злото.

Архангел воин

Тетоважи воин Свети Михаил Архангел

Не можеме да заборавиме дека една од причините да се биде ова импресивно суштество е дека тој е воин. Значи, еден од најинтересните дизајни од кој можеме да се инспирираме е прикажување на него со полн оклоп, рака, влошки за колена или дури и шлем. Дајте му римско или средновековно чувство за да го направите уште пооригинално и да го подобрите со бои.

Свети Михаил архангел тетоважи на раката

Друго добро место за да го истетовирате овој ангел воин е раката, иако дизајните на ова место ќе бидат насилно помали. Тоа е идеално место за помирни пози, во кое ангелот е во мирување или внимателен, не многу позната претстава за овој ангел поради неговата борбена природа.

Свети Михаил на грбот

Конечно, не можеме да заборавиме на тетоважите на Свети Михаил Архангел на грбот, идеално место за избор на голем дизајн, во кој, на пример, ангелот се појавува со раширени крилја. Без разлика дали претпочитате дизајн со бек или бек, тоа е место со многу можности за оригинален, импресивен и, се разбира, одличен дизајн.

Тетоважите на Свети Михаил Архангел се инспирирани од еден од најмоќните ангели на небото, исто така присутни во различни религии како што се јудаизмот, христијанството и исламот. Кажете ни, дали имате таква тетоважа? Дали го познававте Свети Архангел Михаил? Не заборавајте да ни кажете што сакате во коментар, ние ќе сакаме да ве читаме!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.