Тетоважи на олимписки богови: Зевс, Посејдон и Медуза

На тетоважи богови (и други суштества) на класична Грција и РимПокрај тоа што се многу кул, тие признаваат многу можности.

Денес ќе разговараме за еден пар на богови, Зевс и Нептун и едно од најмитските чудовишта на оваа култура, Медуза.

Зевс, врховниот бог

Една многу кул работа во врска со античките богови е дека, без оглед колку биле богови, тие сепак имале човечки атрибути. Така, Зевс бил најважниот бог на Олимп, бидејќи го предизвикал својот татко да го заземе неговото место, и тој имал власт над бурите и молњите, но тој исто така бил женкар (и јасли, бидејќи имал односи со некои мажи) на внимателно , што го натера да има loversубовници и проблеми насекаде.

Во тетоважа, можете да ја илустрирате како што е прикажано во уметничките дела: со молња во рака и седејќи со величествена поза.

Посејдон, господарот на морињата

Посејдон ги вози брановите со своите бели коњи (или чудовишни опашки од змија, во зависност од верзијата) и го има целото море на милост и немилост. Тој е брат на Зевс, но, за разлика од него, тој е посмирен и бениген бог кога се налутил, можел да предизвика страшни бури возејќи го својот троножец во морското дно. Исто така се сметаше дека се знаци на Атлантида, фантастичен и потопен континент.

Во тетоважа можете да го покажете посејдонот во морето со неговиот тројка, елементот со кој е вообичаено да се идентификува во антички дела.

Медуза, онаа со шушкање коса

Приказната за Медуза, која технички не е божица, туку чудовиште, е многу тажна (и, како и обично, има многу верзии, иако ниту една не е многу задоволна да се каже). Легендата вели дека станува збор за човек кој Посејдон силувал во храмот на Атина. Атина се налути и наместо да го казни Посејдон, ја осуди Медуза да ги скамене луѓето кои ја погледнаа во очи и ја претвори нејзината убава грива во змии.

Во тетоважи на богови, Медуза е навикната да илустрира прецизно со својата змиска коса.

Дали знаевте за приказните за тетоважите на овие богови? Известете ни во коментарите!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.