Вера тетоважи, вашите најдлабоки чувства на вашата кожа

Тетоважи на верата

Верувачките луѓе сакаат да имаат работи околу кои ги потсетуваат на нивната вера, така тетоважи на верата се совршени за нив. Направени од слики на нивните богови или од нивните зборови, тие се многу чест стил на тетоважа.

На тетоважи на верата, згора на тоа, тие ги опфаќаат скоро сите религии. Без разлика дали сте католик, протестант, евреин, будист ... Постои тетоважа од овој тип што чека да ве придружува засекогаш на вашата кожа.

Вера тетоважи со слики

Тетоважи на рака на верата

Меѓу овие типови на тетоважи, најчести се оние што имаат слика (тетоважите не се сликарна уметност со причина). Во овие тетоважи можете да очекувате сè, од ангели до девици, крстови, крвари Христови, насмеани Христови, цркви, розети ... Сликите што можете да ги користите се скоро бесконечни и ќе зависат многу од вашиот вкус и вашата лична историја.

Покрај тоа, ако не сте католик, можете да изберете и слики од религијата со која најмногу се идентификувате. На пример, Буда или лотос цвеќиња се најчестите начини да се рефлектира будизмот во светот на тетоважите.

Понекогаш зборот е подобар од сто слики

Вера Исаија Тетоважи

Верата тетоважи имаат уште една одлична тема за цртање: зборовите на светите текстови. Ова е особено корисно за оние чија религија забранува репродукција на религиозни слики.

Така, светите книги се бесконечен бунар на мудрост. Сигурно ако се одлучите за тетоважа од ваков тип, можете да најдете совршена фраза и да ве придружува инспирирајќи и да запомните епизода што ќе ве обележи особено.

Како што можете да видите, тетоважите со вера имаат и во нивните слики и во нивните свети текстови неисцрпен извор на инспирација. Кажете ни, дали имате тетоважи инспирирани од вашата вера? Претставува? Не заборавајте да ни кажете сè што сакате во коментарите!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.