Тетоважите на змејови, претходници на среќа и плодност

Тетоважи со змеј

Овие чудовишта од источната митологија биле присутни уште од античко време во бројни легенди и приказни кои се присутни и денес. И, тоа е дека нема малку холивудски филмови кои се проектирани на големото платно и во кои може да се видат овие летачки чудовишта. Змејовите отсекогаш биле суштества оптоварени со длабока симболика и историјаособено во Азија.

Тоа е причината зошто тетоважи на змеј тие ја одекнуваат целата таа симболика и историја. Во зависност од тоа во кој регион на планетата сме, симболите претставени од овие летачки влекачи со огромни заби и способни да плукаат оган значително се разликуваат. Во случајот на источните змејови, во различните легенди што можеме да ги прочитаме во античките книги, тоа го гледаме змејовите се предвесници на среќата и плодноста.

Тетоважи со змеј

Затоа, тетоважите со змеј може да се гледаат како начин да се покаже и / или да се предвиди добар знак. Сосема спротивна од Змејовите на Запад. И, тоа е дека на оваа страна од планетата, приказните секогаш зборуваат за диви, опасни и нескротливи суштества. Уништувачи на животот, семејствата и домовите.

Во врска со дизајни на тетоважи на змеј, можеме да ги најдеме претставени на мноштво начини. И покрај ова, тие секогаш се обично претставени на ист начин на кој ги привлекува кинеската и јапонската култура. Во врска со ставете го на телото каде што се најдобри тетоважите со змејПа, вистината е дека тоа зависи од самиот дизајн. Иако најчесто е да ги најдете на градите или рацете околу него.

Тетоважи со змеј

Ние исто така можеме да најдеме племиња во форма на змејособено од кога племенските тетоважи беа многу популарни. Иако денес се помалку луѓе избираат ваков тип на дизајн. Јас лично би направил еден во реален стил и користејќи сиви и бели нагласи.

Слики од тетоважи на змеј


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.