Тетоважи на вимето: значење и колекција на дизајни

Тетоважи со шлемови

На морнарски тетоважи Тие се многу популарни меѓу loversубителите на светот на уметноста на телото. Без разлика дали се тоа бродови, светилници, сидра или галеби, сите видови елементи и предмети поврзани со светот на морето и самите морнари ги заземаат првите позиции во списоците со најтетовирани дизајни. Јасен пример се тетоважите на кормилото, предмет јасно поврзан со луѓе кои своите животи му ги посветуваат на морето.

Иако тие не се толку популарни како тетоважите на бродот или сидра, да, вистина е дека кормилата добиваат следбеници меѓу loversубителите на мастило на кожата. Во оваа статија ние спроведуваме комплетен рекопилација на тетоважи на кормилото што може да се консултирате во галеријата дека има неколку ставови подолу. Различни дизајни и стилови со заеднички именител, неговото значење и / или симболика.

Тетоважи со шлемови

Што значат тетоважи со кормило? Прво на сите, ние мора да ја имаме функцијата кормило. Тоа е алатка во форма на тркало сместена на задниот дел од бродот и преку своето движење може да го насочи бродот во една или друга насока. Тоа е клучен елемент за да можете да маневрирате со кој било вид брод. Во спротивно, бродот би бил пасиште на плимата и осеката.

Откако ќе стане јасно за што се користат кормилата на чамците, можеме да продолжиме да анализираме и да посочиме какво е нивното значење, како и симболиката. Еден од значења што се најчесто поврзани со кормили е тоа што тие го симболизираат патот напред, бидејќи се користат за поставување на курсот. Тие исто така може да се искористат за да ја претставуваат потребата за промена на насоката во нашиот живот.

Тетоважи со шлемови

Од друга страна, и не помалку важен, имаме фактот дека кормилото е предмет што може да го користат оние луѓе кои сакаат да рефлектираат дека ја нашле својата подобра половина. Партнерот да се сврши и / или да се ожени.

Видови тетоважи на кормилото

Во рамките на тетоважите на кормилото секогаш ќе нè најдеме со некои варијанти. Бидејќи кога ни се допаѓа единствен симбол, ќе го носиме исклучиво, но кога треба да додадеме повеќе значење, време е да му дадеме нови дизајни. Дали сакате да знаете што е тоа видови тетоважи на кормилото најбаран?

Од кормила и сидра

Во овој случај, наоѓаме една од одличните идеи во однос на тетоважите. Бидејќи, тоа е двојна тетоважа што понекогаш го делат паровите. Бидејќи од една страна, кормилото, како што веќе знаеме, е оној кој го води патот, кој знае каде оди во животот. Додека сидрото е синоним за поддршка, како и лојалност или стабилност.

тетоважа на сидро на кормилото

Она што ги тера двете страни да се здружат и да создадат заеднички пат каде што клучот е довербата и водството на две лица. Но, вистина е дека можете да го имате и тој двојник симболика на вашата кожа, без да го споделувам со ништо. Значи, таа ќе ја одреди вашата иднина со тоа што ќе укажете дека вие сте вашата голема поддршка и личноста која чекори кон добро проучена иднина.

Малечки

мала тетоважа на кормилото

Иако како општо правило секогаш гледаме како тетоважите на кормилото се прилично разнобојни, вие можете да го изберете спротивното. Бидејќи А. финиш од минималистички тип, секогаш е одлична опција. Со ваква идеја, можете да ја носите во делови од телото како што се зглобовите или зад ушите. Во овој случај, тие обично имаат црно мастило, се многу едноставни и без поголеми додатоци. Иако е точно дека секоја личност може да ја заврши како што сака најдобро.

Од кормила и компаси

тетоважа со компас со тимон

Компасите се уште една од оние слики што сме ги виделе на кожата и во различни стилови. Од шарените Старата школа до денес и геометриски или минималистички финиш. Сите тие прават да продолжи да биде уште една од одличните икони за украсување на нашата кожа. Во овој случај, тоа е синоним за среќа и заштита на сите патувања. Еден вид водич на тој курс што се издвојува кога ќе го видиме кормилото. Несомнено, уште еден елемент кој е тесно поврзан со оние што го претставуваат морскиот свет.

На кормила со имиња

кормило со имиња

Тие можат да се видат како резултат на вашиот пат во животот или како нова насока или курс. Но, тие имиња секогаш ќе ги претставуваат најважните луѓе во вашиот живот. Некои што поминаа и оставија свој белег или кои сè уште продолжуваат да го прават тоа секој ден. На имиња на тетоважи Тие секогаш се едни од најубавите почитувања што можеме да ги направиме, затоа, во овој случај, тие ќе послужат и како водич за нашата иднина.

Слики Pinterest, Адам Кудер, @ maria.mulata

Фотографии од Тетоважи на Тимон


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.